Cuvinte

Tia Serbanescu 25.09.2013
SHARE 4

De același autor

Aflat în vizită în Finlanda, premierul Ponta a discutat cu omologul său despre schimburi de experiență în educație și în domeniul extracției de aur. Nu s-ar putea un schimb de premieri? Cu ocazia transmisiunilor tv, dl. Ponta s-a referit la proiectul RMGC declarând că „aici problema este cuvântul odios cianuri”. Nu numai. Cianuri mai avem. Problema este cuvântul sinistru corupție – căci RM s-a născut în ilegalitate încă din '94 când licența de exploatare a fost dată unei firme obscure cu o zi înainte să se anunțe licitația – și cuvântul fatal crimă împotriva naturii unde pier patru munți și sănătatea localnicilor. Pe aceste teme nu se discută prea mult, comisia parlamentară condusă de dl. Darius Vâlcov (PSD fost PDL) preferând excursii la galeria Cătălina.

Unde, ce să afle, Dariu al lui Istaspe? Că e sărăcie lucie și oamenii n-au de lucru? Asta poate vedea în nenumărate alte zone din țară – și chiar la suprafață unde nu e nevoie să dărâmi munții ca să-ți faci cimitire. Dar PSD nu poate trăi fără ipocrizie așa că dl. Zgonea s-a simțit „jignit”, de refuzul lui Crin (fleur du mal) de a-și pune „căscuța” pentru „poze” cu Cătălina și s-a delimitat de elitismul acestuia mărturisind că a devenit inginer la seral. Și isteț la fără frecvență. Aceste replici au determinat „Der Spiegel” să aprecieze că „guvernul Ponta se va destrăma” de la Roșia Montana. E oricum cam destrămat – dar premierul îl consideră vinovat pe președinte: „Băsescu ne blochează fiecare lege” - trimițând-o la CCR. Dar cine-i de vină dacă fac legi neconstituționale? Ce-ar vrea?

Ca dorința sa să fie lege pentru toți, indiferent de conținut? De data asta, premierul s-a referit la legea referendumului cu cvorum de 30% pe care dl. Băsescu a retrimis-o la CCR. Problema acestei legi este că schimbă sensul democrației unde minoritatea se supune majorității. Prin cvorumul de 30% majoritatea se supune minorității. În plus, o Constituție votată cu 50%+1 trebuie schimbată în aceleași condiții. Probabil însă că și Constituția și Regionalizarea vor eșua în războiul US contra L. Dar asta-i soarta coalițiilor la noi: toate au pierit prin trădări și sfâșieri interne. Există și o explicație ereditară: partidele noastre au nostalgia partidului unic – din care s-au născut prin sciziparitate. PDL a profitat de ocazie că toate cianurile au căzut în capul PSD și a prezentat „guvernul din umbră” condus de dl. Predoiu care „supraveghează” sumbrul guvern Ponta elaborând „politici publice de dreapta”. Și cine să le aplice?

Articol publicat si pe site-ul curentul.ro.

TAGS:

Comentarii 4

Io din popor - 09-29-2013

Ioi, doamna, presedintele ne-a anuntat ca cianurile dispar cu ultraviolete, dimineata la mare, pana la orele 10...ce om bun presedintele, nu intamplator sunteti o admiratoare neconditionata a domniei sale..

Răspunde

Io din popor - 09-28-2013

si daca le stiti atat de bine cum sta problema, de ce niciodata nu l-ati criticat pe presedintele Basescu, mare admirator si sustinator al proiectului? chiar nici macar o data in asti 9 ani? ba as putea spune ca invers...sunteti putin credibila doamna, cu tristete o spun, ati fost mereu prezenta in formula AS cu interventii impotriva Rosia Montana si nici un cuvintel critic pe aceasta tema impotriva presedintelui...brusc apetitul v-a crescut acum..o spun eu, care nu agreez proiectul..cat priveste majoritatea care se supune minoritatii, aceeasi situatie...pai cand alegem un presedinte cu participare la vot de 40 la suta, nu se produce acelasi fenomen? sigur, ce vor actualii guvernanti sa faca este rau, dar in nici intr-un caz din motivul invocat de dumneavoastra..

Răspunde

CHARLIE - 09-26-2013

Ponta i-a eplicat omologului sau finlandez cum poate sa capete doctorat in Romania zulind din tezele altora.

Răspunde

catalin - 09-26-2013

Chapéu! cat de frumos spus : "Există și o explicație ereditară: partidele noastre au nostalgia partidului unic – din care s-au născut prin sciziparitate"

Răspunde

Opinii

Redacția

Calea Victoriei 120, Sector 1, Bucuresti, Romania
Tel: +4021 3112208
Fax: +4021 3141776
Email: redactia@revista22.ro

Revista 22 este editata de
Grupul pentru Dialog Social

Abonamente ediția tipărită

Abonamente interne cu
expediere prin poștă

45 lei pe 3 luni
80 lei pe 6 luni
150 lei pe 1 an

Abonamente interne cu
ridicare de la redacție

36 lei pe 3 luni
62 lei pe 6 luni
115 lei pe 1 an

Abonare la newsletter

© 2025 Revista 22