Adrian Manolache, seful Loteriei Romane, a DEMISIONAT (SURSE)

P.c. | 11.04.2015

Pe aceeași temă

Conform unor surse citate de Digi24, Adrian Manolache, seful Loteriei Romane, si-ar fi dat demisia din functie, la sfarsitul acestei saptamani. Manolache se afla la sefia Loteriei Romane din 2013 si va ramane in functie pana pe 8 mai, relateaza Hotnews.


Demisia lui Manolache a aparut in contextul scandalului in care este implicata Loteria Romana in privinta desfasurarii fara licenta a jocurilor de noroc de tip slot-machine.
 

Potrivit RISE Project, conturile Loteriei au fost blocate de procurori din cauza veniturilor obtinute din jocurile de noroc fara licenta. Dosarul in cauza, scriu jurnalistii de investigatie, vizeaza trei companii private cu actionariat grecesc: Lotrom, Intracom si Intralot.

 

Potrivit calculelor procurorilor, pana la acest moment ar fi vorba despre un presupus prejudiciu de peste 100 de milioane de euro, cauzat de faptul ca Loteria ar fi facut bani din aparate electronice de tip “slot machine” (cunoscute publicului larg drept “pacanele”) fara sa detina licenta.

 

CITITI SI: RISE Project: Loteria Romana, anchetata pentru frauda. Procurorii BLOCHEAZA conturile companiei, intr-un dosar cu un prejudiciu de peste 100 milioane euro

 

Pe langa aceasta suma, anchetatorii urmaresc sa recupereze alte 130 de milioane de euro de la Loterie si cele trei companii private anterior mentionate pentru venituri incasate ilegal dupa 2009, cand o ordonanta de urgenta a schimbat regulile in piata jocurilor de noroc.Chiar de la intrarea in vigoare a acestui act normative, exista obligatia Loteriei de a solicita autorizarea anuala a fiecarui aparat in parte (8.000 lei/an) si licentierea jocului de noroc (25.000 lei/an)”, arata procurorii, potrivit sursei citate.

 

Inceputa de politistii antifrauda in 2010, ancheta a fost preluata in acest an de procurorii de la Curtea de Apel Bucuresti. Pentru recuperarea banilor, anchetatorii au cerut blocarea conturilor tuturor companiilor implicate, dar si alte masuri asiguratorii.

Loteria Romana este lider pe aceasta piata, cu peste 1.109 spatii in care sunt amplasate aparate electronice de tip “slot machine”. In Bucuresti, compania de stat detine 105 astfel de instalatii.

 

Sefii Loteriei Române din perioada 2004-2015 vor fi audiați de procurorii Parchetului Curţii de Apel Bucureşti, în dosarul privind desfăşurarea fără licenţă a jocurilor de noroc de tip slot-machine, numit dosarul "Păcănele", conform DCnews.ro

 

Peste 6.200 de aparate ar fi fost puse sub sechestru de catre procurori.

 

TAGS:

Opinii

RECOMANDAREA EDITORILOR

Bref

Media Culpa

Vis a Vis

Opinii

Redacția

Calea Victoriei 120, Sector 1, Bucuresti, Romania
Tel: +4021 3112208
Fax: +4021 3141776
Email: [email protected]

Revista 22 este editata de
Grupul pentru Dialog Social

Abonamente ediția tipărită

Abonamente interne cu
expediere prin poștă

45 lei pe 3 luni
80 lei pe 6 luni
150 lei pe 1 an

Abonamente interne cu
ridicare de la redacție

36 lei pe 3 luni
62 lei pe 6 luni
115 lei pe 1 an

Abonare la newsletter

© 2026 Revista 22