Adrian Năstase şi-a anunţat oficial candidatura la preşedinţia PSD

Bernard Noghiu | 04.02.2010

Pe aceeași temă

În cadrul adunării Consiliului Naţional al PSD, joi, Adrian Năstase, printr-un discurs de peste 25 de minute, şi-a anunţat candidatura la şefia partidului şi şi-a prezentat, în linii generale, programul său pentru reformarea partidului.

Înainte de a enunţa punctele principale din program, Adrian Năstase a precizat că nu îşi doreşte să fie "nici ministru, nici prim-ministru, nici preşedinte" şi că "vremea incertitudinilor a trecut. Să stabilim direcţia pentru partid". El a precizat că "partidul se află sub o presiune enormă", enumerând şi factorii care crează această presiune, printre care se află şi Traian Băsescu.

"Traian Băsescu doreşte ca PSD să fie o pisică mică domesticită. Eu vreau ca partidul să devină un doberman care să apere democraţia", iar pentru aceasta, a continuat Năstase, "avem nevoie ca partidul să aibă o echipă".

El insistat că "partidul în opoziţie trebuie să fie unit, capabil să apere pe orice membru de partid" şi că, în urma alegerilor prezidenţiale "militanţii noştri sunt acum dezamăgiţi şi apatici".

Referindu-se la rolul pe care trebuie să-l joace PSD, Adrian Năstase a subliniat că "avem nevoie de o democraţie reală, nu de una realizată prin telecomandă", amintind de modalitatea în care s-a desfăşurat ultima campanie prezidenţială, când două mari televiziuni s-au lansat în campanie, folosind acest mijloc pentru a influenţa soarta alegerilor, fără însă a reuşi să încline balanţa în favoarea coaliţiei anti-Băsescu, formată din PSD şi PNL.

În faţa membrilor Consiliului Naţional, Năstase a amintit că "PSD a devenit al doilea partid al ţării şi dacă nu luăm măsuri, tendinţa ar putea deveni negativă", iar principala cauză a pierderii alegerilor, în opinia sa, a fost lipsa capacităţii strategice de gândire", a doua cauză fiind "labilitatea datorită unor interese de moment".

Pentru a depăşi această stare de fapt, Adrian Năstase a arătat că "acum este momentul ca să funcţionăm ca un partid nu ca o fomrulă de completare pentru unele guverne ale lui Traina Băsescu", amintind că el nu a fost de acord cu intrarea la guvernare alături de PD-L.

În discursul său a făcut şi un bilanţ al pierderilor partidului, după alegeri. "Am pierdut 3.000 de consilieri locali, avem cu mai puţin de 600 de primari. Avem o hemoragie în sânul grupurilor parlamentare", prezentând fenomenul migrării parlamentarilor PSD către alte grupuri, dar şi cel al primarilor şi al consilierilor.

Năstase şi-a rezumat programul său, arătând că îşi propune să aducă "forţă şi echilibru" în partid. Dar pentru aceasta este nevoie ca "să decidem la congres cu responsabilitate şi respect direcţia partidului".

Printre oamenii pe care i-a apreciat în activitatea lor, Năstase i-a enumărat pe Vanghelie, Duvăz, Mircea Geoană, Ion Iliescu. Oprindu-se la liderul onorific al PSD, Adrian Năstase a precizat că nu va accepta ca acesta să fie înlocuit cu vreo altă personalitate.

Conştient de accentul pe care campania PSD de la prezidenţiale l-a avut, şi anume acela anti-Băsescu, Adrian Năstase a vrut să aducă o precizare, prin faptul că acum "nu facem o bătălie împotriva lui Băsescu şi nici a unor colegi, dar trebuie să facem o echipă bine structurată".

Referindu-se la acuzele pe care societatea o aduce PSD, Năstase a arătat că "am rămas cu formula de partid comunist pentru că unora dintre colegii noştrii le-a convenit această situaţie".

El a continuat, însă, precizând că nu au fost dovedite acuzele, dar că, în acelaşi timp, el demonstrează că acuzele au fost dovedite în cazul PD-L, partidul de la guvernare.

Adrian Năstase nu şi-a citit întregul discurs, explicând membrilor Consiliului că va continua la congres. Şi a încheiat: "Destinul meu este legat de acest partid".

TAGS:

Opinii

RECOMANDAREA EDITORILOR

Bref

Media Culpa

Vis a Vis

Opinii

Redacția

Calea Victoriei 120, Sector 1, Bucuresti, Romania
Tel: +4021 3112208
Fax: +4021 3141776
Email: [email protected]

Revista 22 este editata de
Grupul pentru Dialog Social

Abonamente ediția tipărită

Abonamente interne cu
expediere prin poștă

45 lei pe 3 luni
80 lei pe 6 luni
150 lei pe 1 an

Abonamente interne cu
ridicare de la redacție

36 lei pe 3 luni
62 lei pe 6 luni
115 lei pe 1 an

Abonare la newsletter

© 2026 Revista 22