Pe aceeași temă
Adrian Nastase nu mai candideaza la presedintia PSD. "Nu vreau sa particip la aceasta competitie si nu vreau sa legitimez prin participarea mea o regie proasta", a declarat Nastase, dupa sedinta Comitetului Executiv National al formatiunii.
Social-democratul a explicat ca "anumiti lideri, in urma unor discutii intre ei, au creat un regulament pentru organizarea congresului", fara sa consulte pe nimeni. "Au venit cu un statut de nicaieri, pe care l-a adus Liviu Dragnea, fara sa se fi reunit Comisia care trebuia sa hotarasca acest statut", a precizat presedintele Consiliului National al PSD.
"Consiliul National este practic desfiintat, acesta este un alt partid. Atributiile Consiliului National sunt transferate in alte parti. Nu am de gand sa legitimez, prin participarea mea, o competitie in care nu cred. O competitie care se desfasoara dupa niste reguli care nu sunt corect gandite", a spus Nastase dupa sedinta CN al PSD.
"Anumiti lideri, in urma unor discutii intre ei, au creat un regulament pentru organizarea congresului. Au decis, in ciudat hotararii Consiliului National, desfasurarea Congresului PSD la Romexpo, au luat o decizie in legatura cu norma de reprezentare care valideaza fara niciun criteriu cresterea la 225 a reprezentarii unei organizatii. Au hotarat ca nu va mai avea loc o sedinta a Consiliului National inainte de Congres. Au venit cu un statut de nicaieri, pe care l-a adus Liviu Dragnea, fara sa se fi reunit Comisia care trebuia sa hotarasca acest statut. In statut e complet dat peste cap mecanismul institutional. Acest statut are obiective personale".
"Am o mult prea mare pretuire pentru mine insumi si de aceea nu mai vreau sa particip. Raman in continuare membru al partidului, dar nu doresc sa candidez la nicio functie. Cu aceasta ocazie, i-am eliberat de-o grija si pe cei care ziceau ca am acum o ambitie sa obtin o functie in partid. Nu sunt de parere ca trebuie boicotat Congresul, dar trebuie sa ma decid eu daca trebui sa intru intr-o astfel de regie. Singura mea dorinta e ca partidul sa nu se desire in urma acestor discutii".
Adrian Nastase acuza:
* modul in care a fost redactat regulamentul de organizare a congresului, atributiile acordate Consiliului National si viitorul statut al partidului
* transferarea departamentelor partidului de la presedintele Consiliului la Comitetul Executiv
* se merge in continuare pe ideea de lista blocata
* neacceptarea propunerii lui Miron Mitrea ca delegatii sa se prezinte in ordinea alfabetica, nu carati de presedintele de organizatie cu autobuzul, controlandu-le voturile
Adrian Nastase a vorbit despre existenta unei "formule de gasca, care nu va intari in niciun fel" partidul. Fostul premier un exclude nici idea unei rupturi in partid, facand o comparatie cu albinele: "Exista riscul ca cei nemultumiti, ca cei identificati ca merg in alta tabara sau fie considerati inamici timp de patru ani si eventual ar putea merge in alta parte, asa cum se intampla la albine, atunci cand un roi pleaca pentru ca nu mai are loc intr-un stup".