AL DOILEA CAZ DE DEDUBLARE ÎN USL: Ministrul Barbu votează proiectul Roşia Montană, senatorul Barbu votează împotrivă

F.m. | 13.09.2013

Pe aceeași temă

Daniel Barbu a declarat, vineri, ca sustine proiectul Rosia Montana in calitatea sa de ministru al Culturii, dar va vota impotriva lui in Parlament, in calitatea sa de senator PNL.

 



Ministrul a fost prezent vineri dimineata la Cluj, pentru o inspectie la institutiile de cultura din oras. El a declarat ca va vota impotriva proiectului Rosia Montana pentru ca aceasta este decizia partidului, dar ca sustine proiectul in calitate de ministru, scrie Adevarul.

Conform sursei citate, Daniel Barbu a sustinut ca a transmis membrilor PNL ca se lucreaza la proiectul de lege pentru Rosia Montana inca de acum doua luni si ca le-a cerut sprijinul, dar acesta nu i-a fost oferit.

Mai multe persoane l-au asteptat pe ministru pe trotuarul din fata Prefecturii Cluj cu bannere pe care scria "Barbu, mercenarul Goldului, impotriva patrimoniului" si "Rosia Montana in patrimoniul UNESCO", informeaza Realitatea TV.

In momentul in care ministrul s-a indreptat spre masina parcata pe trotuar, protestatarii au aruncat spre el cu o punga cu trei rosii, care a cazut alaturi, si au strigat "Demisia".

Unul dintre protestatari, care bloca accesul spre masina ministrului, a fost indepartat cu forta de jandarmii prezenti, iar ministrul a reusit sa plece fara a face vreo declaratie. Dupa plecarea lui, protestatarii au inceput sa strige "Jandarmeria apara hotia".

 

Pozitia ambigua a ministrului Culturii se incadreaza intr-un lung sir de pozitii similare adoptate de membrii Guvernului Ponta care sunt si parlamentari, in frunte cu premierul.

Acesta a declarat la scurt timp de la adoptarea proiectului de lege in guvernul pe care il conduce ca nu il va vota in calitatea sa de deputat PSD. O pozitie similara au adoptat si social-democratii Rovana Plumb (ministrul Mediului) si Dan Sova (ministrul Marilor Proiecte). Joi, Dan Sova, care este si initiatorul acestui controversat proiect de lege, a nuantat spunand ca el "crede" ca il va vota in Parlament, in calitatea sa de senator.

Sursa: ziare.com.

TAGS:

Opinii

RECOMANDAREA EDITORILOR

Bref

Media Culpa

Vis a Vis

Opinii

Redacția

Calea Victoriei 120, Sector 1, Bucuresti, Romania
Tel: +4021 3112208
Fax: +4021 3141776
Email: [email protected]

Revista 22 este editata de
Grupul pentru Dialog Social

Abonamente ediția tipărită

Abonamente interne cu
expediere prin poștă

45 lei pe 3 luni
80 lei pe 6 luni
150 lei pe 1 an

Abonamente interne cu
ridicare de la redacție

36 lei pe 3 luni
62 lei pe 6 luni
115 lei pe 1 an

Abonare la newsletter

© 2026 Revista 22