Antonescu: FMI se înşală, CAS se putea reduce şi acum

D.g. | 05.11.2013

Pe aceeași temă

Preşedintele PNL, Crin Antonescu, a afirmat marţi că FMI se înşală susţinând că reducerea CAS nu era posibilă în acest an, informeaza Agerpres.

"Greşesc (...). Se înşală. CAS se putea reduce şi de acum, dar, într-adevăr, este preferabil din semestrul II cu 5%, decât cu 3%", a declarat Antonescu, înainte de şedinţa Biroului Politic Naţional al PNL care se desfăşoară la Palatul Parlamentului.

În ceea ce priveşte faptul că FMI a arătat că reducerea CAS nu este prinsă în proiecţia bugetară pe 2014, liderul PNL a spus că nu cunoaşte aceste detalii.

"Eu am comentat aseară lucrurile pe care le-au adus la cunoştinţa opiniei publice primul-ministru, ministrul Finanţelor. Nu este vorba de proiecţia bugetară, ci este vorba de scrisoarea de intenţie, despre asta s-a vorbit, acolo este menţionat acest lucru", a precizat Antonescu, adăugând că ar putea să dea mai multe detalii la sfârşitul şedinţei BPN.

Reducerea cotelor de contribuţii de asigurări sociale constituie o cale de a sprijini piaţa muncii, dar la acest moment era prea devreme, a declarat marţi, într-o conferinţă de presă, şeful Misiunii Fondului Monetar Internaţional, Andrea Schaechter.

TAGS:

Opinii

RECOMANDAREA EDITORILOR

Bref

Media Culpa

Vis a Vis

Opinii

Redacția

Calea Victoriei 120, Sector 1, Bucuresti, Romania
Tel: +4021 3112208
Fax: +4021 3141776
Email: [email protected]

Revista 22 este editata de
Grupul pentru Dialog Social

Abonamente ediția tipărită

Abonamente interne cu
expediere prin poștă

45 lei pe 3 luni
80 lei pe 6 luni
150 lei pe 1 an

Abonamente interne cu
ridicare de la redacție

36 lei pe 3 luni
62 lei pe 6 luni
115 lei pe 1 an

Abonare la newsletter

© 2026 Revista 22