Antonescu: Sa vina Ungureanu! Daca cetateanul vrea la sedinta, il aducem la sedinta

Fara Autor | 19.04.2012

Pe aceeași temă

 

Liderul PNL, Crin Antonescu, a declarat, joi, referitor la faptul că premierul Mihai Răzvan Ungureanu i-a cerut să îl invite la o sedintă a Biroului Politic al partidului, in contextul renuntarii la autosuspendarea din PNL, că îl va chema pe prim-ministru la o discutie, dar singura sa teamă fiind că "asa ceva se poate transforma usor într-un fel de circ."
 
Liberalul Crin Antonescu a spus că îsi va consulta colegii în vederea onorării acestei solicitări, informeaza ziarul Adevarul.
 
"În legătură cu solicitarea de invitatie: noi, în mod curent, nu invităm membrii simpli ai partidului la sedintele conducerii decât la solicitarea expresă a acestora, categorie în care l-am putea încadra pe domnul Ungureanu. 
 
De obicei, acesti membrii de rând ai partidului nu sunt prim-ministri sau, dacă sunt, prim-ministri avem idee despre asta, au un mandat din partea noastră, ceea ce nu e cazul. Nu sti dacă nu cumva chiar e cazul să avem această discutie, poate terminăm odată, o să-mi consult colegii si nu este exclus.
 
Opţiunea mea e să îl chem, domnule. Pentru că, până la urmă, suntem un partid deschis, pe cât putem, dacă un cetăţean doreşte neapărat să vină la şedinţa noastră să discute nişte chestiuni, până la urmă, de ce nu", a explicat Antonescu.
 
Antonescu a menţionat că singura sa teamă este că s-ar putea transforma totul într-un "circ".
 
"Singura mea teamă - şi dacă vom lua decizia să îl invităm o să încercăm să ne luăm măsuri - este că aşa ceva se poate transforma uşor într-un fel de circ, mediatic şi nu numai. Ori nu cred că PNL se poate transforma, fie şi pentru cinci minute sau 50 de minute într-o arenă de circ".
 
De asemenea, liderul PNL a precizat că orice membru autosuspendat din partid trebuie să îndeplinească formalitatea de a face o cerere pentru reluarea activităţii în momentul în care motivul acelei autosuspendări încetează.
 
"Domnul Ungureanu nu a făcut-o şi asta este sub aspectul formei - cred că nu forma ne opreşte, cred că suntem în plin ridicol dacă insistăm", a continuat el.
 
"Problema de fond este că eu nu înţeleg cum un om matur şi reponsabil, prim-ministru într-o ţară din Europa, poate să susţină în repetate rânduri, cu tenacitate, că simultan este membru al unui partid şi în acelaşi timp este independent politic. Asta nu înţeleg. Restul e formalitate, e administraţie", a precizat Antonescu.
TAGS:

Opinii

RECOMANDAREA EDITORILOR

Bref

Media Culpa

Vis a Vis

Opinii

Redacția

Calea Victoriei 120, Sector 1, Bucuresti, Romania
Tel: +4021 3112208
Fax: +4021 3141776
Email: [email protected]

Revista 22 este editata de
Grupul pentru Dialog Social

Abonamente ediția tipărită

Abonamente interne cu
expediere prin poștă

45 lei pe 3 luni
80 lei pe 6 luni
150 lei pe 1 an

Abonamente interne cu
ridicare de la redacție

36 lei pe 3 luni
62 lei pe 6 luni
115 lei pe 1 an

Abonare la newsletter

© 2026 Revista 22