Pe aceeași temă
Prezența avioanelor F-16 ale armatei americane în Polonia va fi prelungită până la sfârșitul anului 2014, a anunțat ministrul polonez al apărării Tomasz Siemoniak, citat de agenția locală PAP, preluată vineri de agenția RIA Novosti, informeaza Agerpres.
Statele Unite au trimis în luna martie 12 avioane de vânătoare F-16 în Polonia pentru a participa la un program de aplicații militare. După terminarea exercițiilor, aceste aparate ar fi urmat să părăsească teritoriul polonez și să fie înlocuite în luna iunie de alte 18 avioane.
Totuși, în urma întâlnirii pe care ministrul polonez a avut-o joi la Washington cu omologul său american Chuck Hagel s-a decis prelungirea staționării celor 12 avioane F-16 în Polonia până la sfârșitul anului în curs. În plus, Siemoniak a cerut extinderea prezenței militare americane în țara sa, ca urmare a evenimentelor din Ucraina, mai menționează agenția rusă de presă.
Polonia a solicitat anterior inclusiv desfășurarea a circa 10.000 de soldați NATO pe teritoriul ei, pentru ca Alianța să transmită Rusiei mesajul că este hotărâtă să-și apere membrii, dar solicitarea nu s-a bucurat de un sprijin suficient în rândul statelor NATO.