Băsescu: Dreapta trebuie să aibă un PREZIDENTIABIL UNIC până în iulie. Blaga e o uriaşă DEZAMAGIRE, se va debarasa de Predoiu

Fara Autor | 01.05.2014

Pe aceeași temă

Prezidenţiabilul PDL, Cătălin Predoiu, este cotat cu şanse mici de preşedintele Traian Băsescu de a ajunge în turul doi al alegerilor prezidenţiale, acesta afirmând, intr-o emisiune la B1 Tv, că Vasile Blaga se va debarasa de el după ce va vedea scorul de la europarlamentare. Basescu l-a catalogat pe liderul PDL drept o "uriaşă dezamăgire". Şeful statului a precizat, joi, că dreapta trebuiE sa aiba un candidat unic la prezidentiale care trebuie stabilit in luna iunie pentru a avea sanse in fata candidatului PSD.

“Este clar că dreapta, după europarlamentare, trebuie să ia decizia foarte importantă de a avea un singur candidat la prezidenţiale. Mi-aş dori ca ei să se strângă, să stabilească nişte criterii în cursul lunii iunie şi din iulie să meargă cu un candidat”, a spus la B1TV preşedintele Băsescu, adăugând că, dacă vor dori partidele de dreapta, se va întâlni cu ele pentru a discuta.

Şeful statului a mai spus că fiecare partid are şansa să demonstreze la alegerile europarlamentare ce poate, dar după „ce se vor dumiri”, vor vedea care este capacitatea partidului de a aduce voturi.

„Este o glumă soluţia mergem fiecare şi care ajunge în turul doi va fi susţinut. Electoratul nu se va muta peste noapte, se va muta electoratul anti-PSD, dar nu tot electoratul, atunci şansele candidatului dreptei vor scădea. Numai dacă e necesar mă voi implica în procesul de coagulare”, a afirmat Traian Băsescu.

Preşedintele l-a atacat pe preşedintele PDL, Vasile Blaga, despre care a spus că „este o uriaşă dezamăgire” şi că acesta se va debarasa de „prezidenţiabilul Băsescu” după europarlamentare.

„Vasile Blaga, dacă va avea un eşec şi nu va realiza acei 20%, va fi în stare să caute orice soluţie pentru a se spăla de eşec. De aceea l-a promovat timpuriu pe Predoiu, va căuta soluţii din astea radicale, se va debarasa de Predoiu, eu sper să se trezească”, a spus şeful statului.
  
” Blaga e o uriașa dezamăgire pentru mine”, a continuat Basescu.

Presedintele a declarat ca va incerca sa uneasca dreapta dupa europarlamentare, dar nu e sigur de reusita.

 “Dacă voi discuta serios, voi discuta cu președinții acestor partide, dacă vor o discuție. Mi-aș dori foarte mult ca ei să stabilească niște criterii, în iulie, și să spună care e candidatul dreptei. Trebuie creat acest mediu politic în România, stânga-dreapta.

Fiecare crede ca are candidatul care poate ajunge în turul doi, după europarlamentare se vor dumiri. Procentele vor reflecta capacitatea partidului de a aduce voturi, prezidențialele sunt similare unui vot de listă”, a explicat șeful statului.

TAGS:

Opinii

RECOMANDAREA EDITORILOR

Bref

Media Culpa

Vis a Vis

Opinii

Redacția

Calea Victoriei 120, Sector 1, Bucuresti, Romania
Tel: +4021 3112208
Fax: +4021 3141776
Email: [email protected]

Revista 22 este editata de
Grupul pentru Dialog Social

Abonamente ediția tipărită

Abonamente interne cu
expediere prin poștă

45 lei pe 3 luni
80 lei pe 6 luni
150 lei pe 1 an

Abonamente interne cu
ridicare de la redacție

36 lei pe 3 luni
62 lei pe 6 luni
115 lei pe 1 an

Abonare la newsletter

© 2026 Revista 22