Pe aceeași temă
O circulară trimisă către Consiliile Judeţene şi primării de ministrul delegat pentru Buget, Liviu Voinea, prin care a cerut ca autorităţile locale să-şi plătească cu prioritate arieratele, i-a enervat pe liderii din teritoriu care au venit la Bucureşti să tranşeze problema cu Victor Ponta. Nicusor Constantinescu, baronul de Constata, a declarat pentru Gandul ca "Domnii Voinea, Chiţoiu sunt în echipa USL şi dacă nu înţeleg că orizontul de aşteptare este uriaş, cine nu este în stare să facă ce a promis să plece".

"Voinea nu ne poate da nouă ordine, doar nu poate comanda un ministru numit unor aleşi. Nu se poate să ordone nimeni de la Bucureşti, că nu mai suntem pe vremea lui Ceauşescu, să ordone unul şi toţi să execute până jos. Eu nu ştiu cine sunt aceşti deştepţi din Ministerul de Finanţe, care nu ştiu cu ce se mănâncă economia reală de piaţă", a declarat preşedintelui Uniunii Naţionale a Consiliilor Judeţene, Nicuşor Constantinescu, potrivit Gandul.
Mai mulţi şefi de Consilii Judeţene şi primari PSD i s-au plâns premierului Ponta la şedinţa de luni a conducerii social-democraţilor că, dacă vor plăti toate arieratele, nu vor mai putea susţine alte proiecte locale. Mai mult, ei susţin că datoriile au fost acumulate în timpul guvernării PDL, iar ei le-au moştenit ca şefi de Consilii Judeţene, SCRIE gANDUL.
Liderii locali care nu se află la primul mandat i-au transmis premierului că nu sunt de acord ca anumite sume care li se cuveneau să fie repartizate către judeţele care au probleme mari în plata arieratelor.
"Arieratele au depăşit limita admisă. Vom face o analiză la Guvern", au fost informaţi liderii PSD din teritoriu de centru. După şedinţa conducerii PSD, mai mulţi lideri din teritoriu au plecat împreună cu vicepremierul Dragnea la ministerul Dezvoltării pentru a analiza situaţia, scrie Gandul.
Ministrul Voinea ameninţat: Să ia măsurile cerute, altfel îl schimbăm
Problema urmează să fie tranşată săptămâna viitoare când Guvernul a fost chemat să discute cu reprezentanţii UNCJR la Palatul Parlamentului. Între timp, la Palatul Victoria se face o analiză a valorii totale a arieratelor autorităţilor locale.
Ministrul delegat pentru Buget, Liviu Voinea, a declarat pentru Gândul că nivelul arieratelor a ajuns la finalul lunii ianuarie la 1,18 miliarde lei, în timp ce la sfârşitul lunii decembrie depăşea cu puţin 800 milioane lei. În discuţiile cu FMI, Guvernul s-a angajat să reducă nivelul arieratelor, dar situaţia nu este una încurajatoare.
"Domnul Voinea nu este preşedintele preşedinţilor de Consiliu Judeţean şi nici al primarilor. Dumnealui îi fac sugestia să reducă fiscalitatea în România să intre mai mulţi bani la buget pentru a plăti arieratele. Domnii Voinea, Chiţoiu sunt în echipa USL şi dacă nu înţeleg că orizontul de aşteptare este uriaş, cine nu este în stare să facă ce a promis să plece. Nu eşti în stare să dai gol, iei gol şi pleci înfrânt. Asta e viaţa. Nu le cerem demisia, le cerem să revină la cotele defalcate dinaintea guvernării Boc. Dacă nu iau măsuri o să-i schimbăm, ce să facem?", a declarat pentru Gândul Nicusor Constantinescu.
La sfârşitul lunii februarie, Consiliile Judeţene şi primăriile au primit o circulară semnată de ministrul delegat pentru buget, Liviu Voinea, prin care li se cere să "ia toate măsurile care se impun pentru alocare cu prioritate a sumelor pentru achitarea arieratelor.
În document, se precizează că doar după plata acestor arierate se vor aloca sume şi pentru susţinerea programelor de dezvoltare locală şi a proiectelor de infrastructură care necesită cofinanţare locală. Şefilor de Consilii Judeţene li se reaminteşte că există o lege pentru reducerea arieratelor, dar şi un angajament luat în faţa Fondului Monetar Internaţional.
Sursa: Gandul