Basescu: Nu spun ca nu ma vad prim-ministru, in TANDEM cu Boc la Presedintie. Daca Iohannis ar candida independent, ar cistiga, ar avea si votul meu. Vreau sa cresc PMP

Fara Autor | 02.03.2014

Pe aceeași temă

Presedintele Traian Basescu nu exclude o functie de premier dupa ce isi incheie mandatul la Cotroceni, in tandem cu Emil Boc la prezidentiale. Cit priveste o alegere, in turul doi, intre Ponta si Antonescu, a spus ca l-ar vota pe Antonescu, precizind insa ca o “rocada distrugatoare” ar fi intrarea in cursa prezidentialelor a lui Klaus Iohannis. Seful statului a declarat, la Pro Tv, ca vrea "sa creasca" Partidul Miscarea Populara si ca nu a gresit in privinta Elenei Udrea.

"Nu spun ca nu ma vad prim-ministru. In mod cert as fi capabil sa fiu prim-ministru. nu revendic, dar nu o exclud. Intr-un tandem Boc la presedintie si castigator. E un om îm care aş avea cea mai mare încredere, şi de onestitate şi credinţă faţă de ţară, şi de faptul că ştie să pună priorităţile ţării deasupra celor de partid.", a spus Traian Basescu.

"Vreau sa cresc acest partid Miscarea Populara si in 2016 sa castige alegerile. Nu se poate face in Romania majoritate cu un singur partid", a mai spus Traian Basescu, precizand ca "imi pun mare nadejde in PMP".

Acesta a vorbit si despre Elena Udrea, despre care a spus ca "este un foarte bun politician".

Din care stiu, dna Udrea este simplu membru de partid (in PMP n.r.). Este un avantaj, pentru ca Elena Udrea este un politician foarte bun. Nu-i nicio nenorocire că Elena Udrea este mai vizibilă din partid. Ce să-i fac dacă este blondă şi este mai vizibilă. Nu am gresit nici cu Elena Udrea nici cu Emil Boc”.

Traian Basescu a spus ca, “pe teoria raului cel mai mic”, in turul doi l-ar vota pe Antonescu daca acesta l-ar avea drept contracandidat pe Ponta.

“Ponta va trebui să candideze. Şeful partidului va trebui să-şi asume cele mai grele candidaturi. Dacă alegerile ar fi azi, Victor Ponta are şanse mai mari în faţa lui Crin Antonescu. Pe dvs. v-ar "pacali" dl Crin Antoescu in turul II? Pe teoria raului cel mai mic, in mod categoric, nu l-as vota pe Victor Ponta. Eu sper ca niciunul dintre cei doi să ajungă preşedintele României”.

In ceea ce-l primeste pe prim-vicepresedintele liberal Klaus Iohannis, Traian Basescu a preconizat "rocada distrugatoare care ii va trimite la cosul de gunoi si pe Antonescu si pe Ponta".

"Daca Iohannis ar candida si independent, i-as da votul si cred ca astfel gandesc multi romani. Iohannis ar câştiga. Iohannis s-a reevaluat el, şi-a reevaluat modul de a exista în politică”.

 

TAGS:

Opinii

RECOMANDAREA EDITORILOR

Bref

Media Culpa

Vis a Vis

Opinii

Redacția

Calea Victoriei 120, Sector 1, Bucuresti, Romania
Tel: +4021 3112208
Fax: +4021 3141776
Email: [email protected]

Revista 22 este editata de
Grupul pentru Dialog Social

Abonamente ediția tipărită

Abonamente interne cu
expediere prin poștă

45 lei pe 3 luni
80 lei pe 6 luni
150 lei pe 1 an

Abonamente interne cu
ridicare de la redacție

36 lei pe 3 luni
62 lei pe 6 luni
115 lei pe 1 an

Abonare la newsletter

© 2026 Revista 22