BEC acrediteaza 4 institute de cercetare pentru efectuarea unor SONDAJE de de tip EXIT-POLL la ieșirea de la URNE

P.c. | 26.10.2014

Pe aceeași temă

Biroul Electoral Central a acreditat 4 institute de cercetare pentru realizarea unor sondaje de tip exit-poll la ieșirea de la urne, la alegerile prezidentiale din 2 noiembrie, conform stiripesurse.ro

 

Este vorba de:

Biroul de Cercetări Sociale (BCS)

Centrul pentru Studierea Opiniei și Pieței (CSOP)

Institutul Roman pentru Evaluare si Strategie (IRES)

Societatea de Cercetare Consultanță Sociologică (Sociopol)

 

CITITI SI: STS va ajuta BEC sa monitorizeze prezenta la vot pentru a evita fraudarea alegerilor

 

De reținut că în acest an BEC împreună cu STS-ul vor prezenta prezența în timp real și de asemenea rezultatele finale parțiale vor începe să fie prezentate la o diferență de două ore începând cu ora 24.00 a zilei de 2 respectiv 16 noiembrie 2014.

 

Pentru descurajarea fraudarii alegerilor, Biroul Electoral Central (BEC) a cerut ajutorul Serviciului de Telecomunicatii Speciale (STS) pentru a monitoriza prezenta la vot in toate sectiile deschise pentru alegerile prezidentiale din 2 si 16 noiembrie. La alegerile anterioare, BEC anunta prezenta pe parcursul zilei, dar era doar o estimare facuta in baza unui esantion statistic din aproximativ 3.000 de sectii de votare, marja de eroare fiind de +/-1%.

 

In acest mod, vor fi facute publice in timp real informatii esentiale pentru supravegherea corectitudinii scrutinului. "Veti avea acces la un set de date si cand spun set de date inseamna ora transmiterii mesajului, numarul de alegatori care s-au prezentat pe lista permanenta din respectiva sectie de votare, numarul de alegatori care au votat pe tabelul suplimentar din sectia de votare, adica alegatori care nu sunt arondati la respectiva sectie de votare, si numarul alegatorilor care au votat cu ajutorul urnei speciale, care nu s-au putut deplasa la sectia de votare, plus suma acestor cifre", a explicat Marian Muhulet, vicepresedintele Autoritatii Electorale Permanente (AEP) si purtator de cuvant al BEC.

 

TAGS:

Opinii

RECOMANDAREA EDITORILOR

Bref

Media Culpa

Vis a Vis

Opinii

Redacția

Calea Victoriei 120, Sector 1, Bucuresti, Romania
Tel: +4021 3112208
Fax: +4021 3141776
Email: [email protected]

Revista 22 este editata de
Grupul pentru Dialog Social

Abonamente ediția tipărită

Abonamente interne cu
expediere prin poștă

45 lei pe 3 luni
80 lei pe 6 luni
150 lei pe 1 an

Abonamente interne cu
ridicare de la redacție

36 lei pe 3 luni
62 lei pe 6 luni
115 lei pe 1 an

Abonare la newsletter

© 2026 Revista 22