Bulgaria se opune sanctiunilor UE impotriva Rusiei

O.m. | 17.03.2014

Pe aceeași temă

Ministrul de Externe bulgar, Kristian Vigenin, a primit instructiuni din partea socialistilor aflati la guvernare sa nu sustina adoptarea de masuri dure impotriva Rusiei, dupa referendumul din Crimeea, relateaza EuraActiv.

Vigenin a fost criticat dur de catre colegii sai socialisti pentru ca a declarat ca Bulgaria nu va recunoaste referendumul din Crimeea si pentru ca s-a intalnit cu noii lideri de la Kiev.

Totodata, liderul Partidului Socialist Bulgar, Sergei Stanishev, care este si presedintele socialistilor europeni, a anuntat ca Bulgaria “nu ar trebui sa faca parte din grupul statelor care sprijina masuri radicale fata de Rusia.

“Dincolo de o pozitie comuna europeana, avem propriile interese nationale. Acestea reflecta faptul ca avem intre 250-300.000 de etnici bulgari in Ucraina. In eventualitatea unei destabilizari a situatiei vom fi primii care vor avea de suferit. Toate acestea trebuie luate in calcul atunci cand formulam pozitia noastra nationala”, a precizat Stanishev.

TAGS:

Opinii

RECOMANDAREA EDITORILOR

Bref

Media Culpa

Vis a Vis

Opinii

Redacția

Calea Victoriei 120, Sector 1, Bucuresti, Romania
Tel: +4021 3112208
Fax: +4021 3141776
Email: [email protected]

Revista 22 este editata de
Grupul pentru Dialog Social

Abonamente ediția tipărită

Abonamente interne cu
expediere prin poștă

45 lei pe 3 luni
80 lei pe 6 luni
150 lei pe 1 an

Abonamente interne cu
ridicare de la redacție

36 lei pe 3 luni
62 lei pe 6 luni
115 lei pe 1 an

Abonare la newsletter

© 2026 Revista 22