CCR: Legea privind eutanasierea maidanezilor este neconstitutionala

Fara Autor | 11.01.2012

Contestatia depusa de PSD si PNL privind neconstitutionalitatea legii eutanasierii cainilor fara stapan a fost admisa, miercuri, de Curtea Constitutionala a Romaniei (CCR). Sunt neconstitutionale doua articole ale legii (6 si 8), exact cele privind eutanasierea maidanezilor. Decizia este definitiva.

Pe aceeași temă

Contestatia depusa de PSD si PNL privind neconstitutionalitatea legii eutanasierii cainilor fara stapan a fost admisa, miercuri, de Curtea Constitutionala a Romaniei (CCR).

CCR a hotarat ca sunt neconstitutionale doua articole ale legii (6 si 8), exact cele privind eutanasierea maidanezilor. Decizia este definitiva.
 
Judecătorii Curtii au admis, cu majoritate de voturi, sesizarea privind neconstitutionalitatea Legii pentru modificarea si completarea OUG 155/2001 privind aprobarea programului de gestionare a cainilor fara stapan, facuta in 25 noiembrie 2011 de 70 de deputati PSD si 54 de deputati PNL, pe langa organizatiile non-guvernamentale pentru drepturile animalelor.
 
Purtatorul de cuvant al PDL, Sever Voinescu, a declarat ca aşteapta motivarea deciziei Curtii Constitutionale privind legea cainilor comunitari, mentionând ca nu stie de ce aceasta este neconstitutională.
 
"Astept motivarea deciziei. Nu stiu de ce e neconstitutională, inteleg ca s-a referit la prevederea din lege privind posibilitatea eutanasierii cainilor fara stapan. Normele care sunt gasite neconstitutionale de Curtea Constituttionala nu mai opereaza", a precizat Sever Voinescu, citat de Mediafax.
 
 
Cititi aici textul Legii 
Hotarare primita cu urale
 
Anuntul privind neconstitutionalitatea legi a fost primit cu urale de membrii organizatiilor de protectie a animalelor care, miercuri, protesteaza in fata sediului Curtii Constitutionale.
 
Regizori, compozitori, critici de film, ziaristi, pictori, sportivi, artisti plastici, fotografi, medici si societatea civilă au cerut neadoptarea acestei legi.
 
Conform sesizarii depuse de PSD si PNL, prevederile Legii de modificare si completare a OUG 155/2001 incalca articolul 61 alineatul 2 din Constitutie, intrucat forma in care a fost adoptata in 22 noiembrie de Camera Deputatilor difera fundamental de proiectul aprobat la Senat.
 
Legea mai incalca si articolul 115 alineatul 4 din Constitutie deoarece aceasta este o propunere de completare si de modificare a unei ordonante de urgenta si nu are la baza o lege speciala de abilitare, astfel ca nu este un caz exceptional care ar impune interventia Guvernului in adoptarea unei masuri urgente.
 
"Gestionarea cainilor fara stapan nu este o situatie exceptională, care sa necesite masuri in vederea evitarii unei grave atingeri aduse interesului public. Fara a o desconsidera, problema cainilor fara stapan poate fi gestionata si rezolvata prin masuri eficiente de catre serviciile comunitare, politici publice coerente si alocarea unor resurse adecvate", se arata in sesizarea deputaţilor PSD şi PNL trimisă CCR.
 
In opinia deputatilor, legea incalcă si articolul 148 alineatul 2, raportat la articolul 11 alineatul 1 din Constitutie.
 
Problema eutanasierii si a conditiilor in care este dispusa aceasta este principala problema a legii, consideră semnatarii sesizarii.
 
"Eutanasierea este o masura extrema, care contravine prevederilor referitoare la drepturile animalelor recunoscute de instrumente internationale, reglementari comunitare cu caracter obligatoriu. Legea de gestionare prevede solutia eutanasierii, care se poate aplica curent, in masa, animalelor fara stapan, desi ar fi trebuit sa fie aplicata numai in anumite conditii limitate si stricte, cu caracter exceptional", potrivit sesizarii.
 
Camera Deputatilor a adoptat, in 22 noiembrie, Legea privind cainii comunitari, care prevede ca eutanasierea animalelor fara stapan se va putea realiza dupa ce autoritatile locale vor consulta populatia prin sondaje de opinie, referendumuri sau adunari de cartier si ca toti cainii vor fi "cipati".
 
Proiectul de lege prevede ca consiliile locale, respectiv Consiliul General al Municipiului Bucureşti, au obligaţia de a înfiinţa în funcţie de necesităţi, în termen de 60 de zile de la data intrării în vigoare a actului normativ, servicii specializate pentru gestionarea câinilor fără stăpân. 
 
De asemenea, consiliile locale, respectiv CGMB au obligaţia de a amenaja şi de a suplimenta din fonduri proprii în funcţie de necesităţi adăposturile publice pentru câini. 
 
Câinii vor fi tinuti în adăposturile înfiinţate de consilii timp de 30 de zile, cu excepţia celor revendicaţi de proprietari. 
 
Proprietarul va suporta contravaloarea cheltuielilor de întreţinere în cuantumul stabilit prin hotărâre de consiliul local. 
 
În cazul câinilor nerevendicaţi se prevede posibilitatea adoptării acestora în termen de şapte zile de către persoane fizice, juridice sau de centrele de adopţie înfiinţate de organizaţiile şi fundaţiile pentru protecţia animalelor. 
 
 
TAGS:

Opinii

RECOMANDAREA EDITORILOR

Bref

Media Culpa

Vis a Vis

Opinii

Redacția

Calea Victoriei 120, Sector 1, Bucuresti, Romania
Tel: +4021 3112208
Fax: +4021 3141776
Email: [email protected]

Revista 22 este editata de
Grupul pentru Dialog Social

Abonamente ediția tipărită

Abonamente interne cu
expediere prin poștă

45 lei pe 3 luni
80 lei pe 6 luni
150 lei pe 1 an

Abonamente interne cu
ridicare de la redacție

36 lei pe 3 luni
62 lei pe 6 luni
115 lei pe 1 an

Abonare la newsletter

© 2025 Revista 22