Comisia Europeană a deblocat plăţile pentru Programul Operaţional Sectorial Transport

Fara Autor | 25.06.2013

Pe aceeași temă

Plăţile pentru Programul Operaţional Sectorial Transport (POS T) 2007-2013 au fost deblocate, în urma ridicării vineri a presuspendării de către Comia Europeană, a anunţat Ministerul Transporturilor.

 

Programul Operaţional Sectorial Transport 2007-2013 asigură finanţarea unor proiecte strategice pentru România în domeniile rutier, feroviar şi naval. Dintre cele 11 companii beneficiare, cele mai importante sunt CNADNR şi CFR SA.

Comisia Europeană a decis ridicarea presuspendării ca urmare a implementării de către Autoritatea de Management (AM) POS-Transport a tuturor măsurilor dispuse prin scrisoarea de întrerupere plăţi (din iunie 2012) şi scrisoarea de presuspendare (decembrie 2012).

  "AM POS-Transport are un buget, din fondurile structurale, în valoare de 4,5 miliarde euro. (...) AM POST are autorizate, în prezent, cheltuieli în valoare de 1,2 miliarde lei, care urmează să fie transmise Autorităţii de Certificare şi Plăţi, pentru decontare din bugetul UE", se arată în comunicatul transmis de Ministerul Transporturilor.

 

Ministerul precizează că în decembrie 2012, la nivelul POS-Transport era implementată doar o singură măsură dintre cele dispuse de către Comisia Europeană, iar în perioada martie - aprilie 2013, fosta conducere a CFR SA nu a derulat nicio procedură de achiziţie publică, blocând astfel implemetarea procedurilor operaţionale necesare procesului de evaluare a achiziţiilor publice.

 "Acum, principalul nostru obiectiv îl reprezintă asigurarea unui nivel cât mai ridicat de absorbţie din bugetul alocat POS-T, în valoare de 4,5 miliarde euro, pentru perioada de programare 2014-2020" , a declarat în comunicat ministrul Transporturilor, Relu Fenechiu.

Fenechiu declara la finele lunii martie că la momentul respectiv, prin POST T este contractată aproape 80% din suma aferentă perioadei 2007-2013, iar până la finele anului se va ajunge la 100%.

Pe de altă parte, nivelul de absorbţie al fondurilor este de aproximativ 10%.

Deblocarea POS T a fost unul din obiectivele strategice ale ministrului Transporturilor, alături de privatizarea CFR Marfă.

Sursa: MEDIAFAX

TAGS:

Opinii

RECOMANDAREA EDITORILOR

Bref

Media Culpa

Vis a Vis

Opinii

Redacția

Calea Victoriei 120, Sector 1, Bucuresti, Romania
Tel: +4021 3112208
Fax: +4021 3141776
Email: [email protected]

Revista 22 este editata de
Grupul pentru Dialog Social

Abonamente ediția tipărită

Abonamente interne cu
expediere prin poștă

45 lei pe 3 luni
80 lei pe 6 luni
150 lei pe 1 an

Abonamente interne cu
ridicare de la redacție

36 lei pe 3 luni
62 lei pe 6 luni
115 lei pe 1 an

Abonare la newsletter

© 2026 Revista 22