Corupţii din magistratură îşi pierd pensiile de serviciu

Fara Autor | 25.10.2011

Consiliul Suprem al Magistraturii (CSM)  a votat marţi, în şedinţa de plen, cu majoritate de voturi, să li se retragă pensia magistraţilor care au fost condamnaţi definitiv pentru fapte de corupţie, după ce preşedintele CSM, Horaţius Dumbravă, a înaintat un raport de rezoluţie în această chestiune.

Pe aceeași temă

Consiliul Suprem al Magistraturii (CSM)  a votat marţi, în şedinţa de plen, cu majoritate de voturi, să li se retragă pensia magistraţilor care au fost condamnaţi definitiv pentru fapte de corupţie, după ce preşedintele CSM, Horaţius Dumbravă, a înaintat un raport de rezoluţie în această chestiune.

Pensiile de serviciu se vor retrage magistraţiilor care „ulterior eliberării din funcţie, au fost condamnaţi definitiv pentru o infracţiune de serviciu sau în legătură cu serviciul, o infracţiune de corupţie, o infracţiune asimilată infracţiunilor de corupţie sau o infracţiune în legatură cu infracţiunile de corupţie, săvârşită cu intenţie“.

În acelaşi context, CSM a mai decis că este necesară o clarificare legislativă a regimului pensiilor de serviciu şi stabilirea unui regim indentic pentru toţi angajaţii sistemului de justiţie care beneficiază de pensie de serviciu.

Preşedintele CSM, Horaţius Dumbravă, a înaintat această propunere, votată marţi, şi pentru că magistraţii primesc o pensie specială în valoare de 6.000 de lei, şi mulţi dintre  cei care au fost sau sunt cercetaţi disciplinar sau urmăriţi penal au profitat de posibilitatea de a se pensiona mai repede, rămânând să primească în continuare în buzunare, lunar, această sumă semnificativă.

În raportul preşedintelui Dumbravă se prevedeau şi alte sancţiuni pentru magistraţii care au săvârşit abateri disciplinare, însă nu au trecut de votul consiliului, ceea ce înseamnă că magistraţii care au fost excluşi din sistem pentru abateri grave se pot bucura în continuare de pensiile de serviciu.

Pe lângă magistraţii condamnaţi definitiv pentru fapte de corupţie, vor rămână fără pensie şi magistraţii condamnaţi pentru o infracţiune de serviciu şi cei sancţionaţi irevocabil cu excluderea din magistratură.

Mai mult, CSM va recupera şi pensiile de serviciu care s-au dat până la condamnarea definitivă sau rămânerea irevocabilă a sancţiunii disciplinare de excludere din magistratură.

Măsurile adoptate de CSM vor fi înaintate Ministerului Justiţiei pentru a se modifica legea privind pensiile magistraţilor.

 

Lista profitorilor din ultimii 6 ani

CSM a publicat şi o listă cu magistraţii anchetaţi de procurorii Direcţia Naţională Anticorupţie (DNA)  sau verificaţi de inspecţia Consiliului, magistraţi care au cerut pensionarea sau şi-au dat demisia în timpul cercetărilor, şi care au ieşit din sistem cu o pensie specială, după 20 de ani în magistratură, ce cumulează 80% din salariul brut pe ultima luna de activitate.

Floarea Mihăiţă – Tribunalul Bacău

Maria Tripăduş - Tribunalul Bucureşti

Viorica Manea – Judecătoria Vălenii de Munte

Victoria Borbei – Tribunalul Maramureş

Simona Iordăchescu – Tribunalul Bucureşti

Mărioara Dumitru – Curtea de Apel Piteşti

Dorina Niţulescu – Tribunalul Mehedinţi

Sofia Răduinea – Judecătoria Timişoara

Simona Pojar – Tribunalul Mureş

Cristian Jipa – Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie

Doru Lupu – Parchetul de pe lângă Judecătoria Fălticeni

Ion Cârstea Vuţescu – Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Ploieşti

Dan Voinea – Parchetul General

Vasile Pop – Parchetul de pe lângă Judecătoria Vişeu de Sus

Gheorghe Paţa – Parchetul de pe lângă Judecătoria Vatra Dornei

Costiniu Florin - Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie

Georgeta Buliga – Curtea de Apel Iaşi (încă nu a fost emis decretul prezidenţial de eliberare din funcţie)

Cristian Constantin Catană – Curtea de Apel Bacău

Dumitru Rebegea – Tribunalul Prahova

Larisa Julieta Dragomir – Judecătoria Cornetu

Elena Luminiţa Afrasinei – Judecătoria sector 1

Vasile Mălăescu – Judecătoria Vălenii de Munte

Rodica Marghescu – Tribunalul Timiş

Ioan Lazăr – Tribunalul Arad

Lorelia Matilda Marinescu – Judecătoria Câmpina

Gabriela Ghiţă – Parchetul General

Ioan Ciofu – Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Iaşi

Ionel Daniş - Parchetul de pe lângă Judecătoria Murgeni

Alexandru Kiss – Parchetul de pe lângă Tribunalul Covasna

Ioan Berghezan – Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Alba

Teodor Trancă – Parchetul de pe lângă Tribunalul Vâlcea

Eugen Radu – Parchetul de pe lângă Judecătoria Târgu Neamţ

Veturia Moldovan – Parchetul de pe lângă Judecătoria Năsăud.

 

Horaţius Dumbravă - „Sunt magistraţi închişi, cu pensii de peste 10.000 de lei“

Preşedintele CSM, Horaţiuş Dumbravă, a explicat într-un interviu acordat Evenimentului zilei, că nu a luat această iniţiativă după scandalul iscat de cele două judecătoare de la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a României (ÎCCJ), Gabriela Bârsan şi Iuliana Pusoiu, acuzate de DNA de luare de mită de la un om de afaceri pentru a-l favoriza într-un dosar.

Argumentul preşedintelui Dumbravă a fost că „În ultima vreme, câţiva magistraţi au fost condamnaţi penal pentru fapte de corupţie în legătură directă cu activitatea jurisdicţională şi, cu toate că sunt condamnaţi definitiv, beneficiază de pensii de magistraţi. Or, infracţiunile comise de aceştia au la bază tocmai vicierea actului de justiţie, ca atribuţie esenţială a activităţii de justiţie.

De asemenea, multe acţiuni disciplinare nu au putut fi finalizate pentru că, intempestiv, astfel de magistraţi au solicitat ieşirea la pensie.

Pe de altă parte, este şi o chestiune de demnitate ca magistrat să accepţi, atunci când eşti acuzat, poate pe nedrept, de săvârşirea unor infracţiuni de corupţie, finalizarea anchetei şi a soluţionării cauzei, tocmai pentru a aduce lumină şi a demonstra nevinovăţia, cu atât mai mult cu cât majoritatea celor anchetaţi se declară nevinovaţi“.

Mai mult, preşedintele CSM subliniază că iniţiativa lui nu a venit de la un caz anume, ci „de la două situaţii stranii în care cel puţin, la această oră, sunt doi magistraţi închişi pentru infracţiuni de corupţie, săvârşite în activitatea lor de judecător sau procuror, şi cu toate acestea îşi primesc liniştiţi pensia de magistrat, care este de peste 10.000 de lei“ şi că „ultimul scandal mediatic a fost ocazia“ în contextul în care propunerea făcută de el a fost acceptată în unanimitate ca „fiind o soluţie justă în logica mai sus arătată“.

Întrebat de ce CSM a permis până acum pensionarea magistraţilor anchetaţi penal pentru fapte de corupţie, Dumbravă a declarat că actuala reglementare CSM „nu poate interveni în niciun fel, doar să dea curs cererilor de pensionare sau demisie“.

Însă, în viziunea lui Dumbravă, sistemul de tăiere a pensiilor judecătorilor va funcţiona în termenii următori:

„Pentru acţiunea disciplinară formulată de Inspecţia Judiciară, în ipoteza în care sancţiunea stabilită, fără a fi aplicată, este cea a excluderii din magistratură, judecătorul sau procurorul eliberat din funcţie să nu mai beneficiaze de pensie de serviciu. Diferenţa dintre pensia de serviciu, încasată până la data ramânerii irevocabile a hotărârii prin care s-a soluţionat acţiunea disciplinară, şi pensia din sistemul public, fiind supusă restituirii.

Mai mult, este supusă restituirii indemnizaţia egală cu şapte indemnizaţii de încadrare lunare brute, încasată la data pensionării sau a eliberării din funcţie prin demisie“.

Din păcate, tăierea pensiilor speciale de 60% a magistraţiilor condamnaţi irevocabil nu s-a votat marţi pe motiv că a fost pusă prea târziu pe ordinea de zi şi unii membri, cum ar fi judecătoarea 22 de ani Mona Pivniceru, preşedintele Asociaţiei Magistraţilor din România (AMR), nu au avut timp să studieze ultima propunere.

 

Magistraţii, nemulţumiţi de propunere

Înainte de votarea raportului preşedintelui Dumbravă, într-un comunicat al CSM de săptămâna trecută, se putea citi că magistraţii de la instanţele şi parchetele din ţară au formulat puncte de vedere diferite privind propunerea preşedintelui CSM ca magistraţii condamnaţi pentru fapte de corupţie sau sancţionaţi disciplinar cu excluderea din magistratură să nu mai beneficieze de pensia de serviciu.

Unele dintre punctele de vedere ale magistraţilor nemulţumiţi de această propunere invocau ipoteza reabilitării de drept sau judecătorească a magistratului condamnat. Altele se opunea ferm propunerii, iar cele mai multe argumentau că recuperarea diferenţei dintre pensia de serviciu şi cea din sistemul public, care reprezintă un drept de proprietate operează în realitate ca o confiscare specială; sancţiunea ar fi excesivă şi discriminatorie în raport cu celelalte categorii de funcţionari sau demnitari cărora nu le sunt afectate drepturile de pensie în situaţia săvârşirii de fapte penale în legătură cu serviciu sau fapte de corupţie“.

TAGS:

Opinii

RECOMANDAREA EDITORILOR

Bref

Media Culpa

Vis a Vis

Opinii

Redacția

Calea Victoriei 120, Sector 1, Bucuresti, Romania
Tel: +4021 3112208
Fax: +4021 3141776
Email: [email protected]

Revista 22 este editata de
Grupul pentru Dialog Social

Abonamente ediția tipărită

Abonamente interne cu
expediere prin poștă

45 lei pe 3 luni
80 lei pe 6 luni
150 lei pe 1 an

Abonamente interne cu
ridicare de la redacție

36 lei pe 3 luni
62 lei pe 6 luni
115 lei pe 1 an

Abonare la newsletter

© 2026 Revista 22