Pe aceeași temă
Presedintele PNL, Crin Antonescu, i-a raspuns lui Kelemen Hunor, care a acuzat ca acesta este singurul program de dupa 1989 care nu contine niciun capitol privind minoritatile nationale, ca a vorbit in termeni patetici.
Liderul UDMR a declarat, in plenul Parlamentului, ca "Aveti in fata primul program de guvernare din ultimii 22 de ani care nu contine nici un capitol cu privire la minoritati nationale. Nu exista nici macar o fraza, o propozitie. Pentru noi, maghiarii din Romania, mesajul este clar: voi, minoritatile nationale, nu contati, nu existati"
Antonescu a spus ca liderul UDMR se insala, doar ca in acest program exista probleme urgente care trebuie rezolvate pana in luna noiembrie.
"Se regasesc lucruri care privesc cetateni de etnie maghiara ca si alte 17-18 etnii. Este vreo problema stringenta si urgenta a unei minoritati din Romania? Suntem gata sa o rezolvam. Consideram ca exista astfel de probleme urgente, de rezolvat pana in noiembrie si le-am enuntat. (...)
Ponta vorbeste despre respectarea legii pentru toti cetatenii romani, inclusiv maghiarii. Ponta vorbeste in egala masura despre romani, maghiari si alti cetateni romani. Daca exista o alta urgenta, va rog sa ne spuneti, sa ii spuneti domnului premier si Guvernului sau. Mi s-a parut sa vorbiti in termeni disproportionati, patetici despre faptul ca acest Guvern porneste o prigoana impotriva minoritatilor", a continuat liderul PNL.
Crin Antonescu se intreaba cum de Kelemen poate acuza Guvernul ca nu are un capitol referitor la minoritati cand "nu stiu de cati ani dumneavoastra UDMR conduceti, mi se pare ingrat fata de Ponta".
"Imi doresc ca Hunor, ca reprezentantii politici ai UDMR sa ajunga macar la doza de seriozitate pe care astazi cred ca v-au putut-o prescrie chiar cei din UNPR. Daca spuneati ca: 'Noi nu votam ca nu am incheiat nicio intelegere' erati la fel de respectabili cum ati fost 20 de ani", a conchis Antonescu.