Crin Antonescu: M-am speriat foarte tare de ce a spus Daniel Constantin despre șansele lui Oprescu la prezidențiale. O sa-mi BAG MINTILE IN CAP

D.g. | 11.02.2014

Pe aceeași temă

Președintele PNL, Crin Antonescu, a declarat marți, în glumă, că s-a speriat de declarațiile liderului PC, Daniel Constantin, care luni seară a afirmat că primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, ar avea șanse mari în cursa pentru alegerile prezidențiale, informeaza Agerpres.

'M-am speriat foarte tare de ce a spus domnul Constantin, o să-mi bag mințile în cap', a spus Antonescu la Palatul Parlamentului.

 

CITITI SI: Daniel Constantin: Oprescu, posibil candidat USD dacă lucrurile degenerează

 

Reactia vine dupa ce președintele PC, Daniel Constantin, a declarat luni seară că primarul Capitalei, Sorin Oprescu, este un candidat cu șanse foarte mari de câștig la alegerile prezidențiale, iar, dacă lucrurile vor degenera în USL, se poate analiza varianta candidaturii sale.

"Domnul Sorin Oprescu este un candidat indubitabil, nu are nimeni ce să comenteze, poate fi un candidat la președinția României cu șanse foarte mari, poate cele mai mari. În momentul de față, toate trei partidele suntem într-o alianță politică — USL, care are în momentul de față un candidat la președinția României. (...) În momentul de față există un protocol de funcționare a Uniunii Social Liberale. Dacă lucrurile vor degenera, ceea ce sigur nu ne dorim, la momentul respectiv sigur că se va analiza. Cred că domnul Sorin Oprescu este un candidat cu șanse foarte mari", a spus Constantin la România TV, la care a participat alături de premierul Victor Ponta și de vicepremierul Gabriel Oprea.

La rândul său, liderul PSD, premierul Victor Ponta, a evitat să se pronunţe la acest moment dacă lui Oprescu i se va propune, la un moment dat, să candideze din partea USD la alegrile prezidenţiale.

Preşedinţii PSD, UNPR şi PC au semnat, luni, protocolul pentru constituirea alianţei electorale Uniunea Social-Democrată (USD), pentru alegerile europarlamentare, la eveniment fiind prezent şi primarul Capitalei, Sorin Oprescu.

Preşedintele PSD, Victor Ponta, a declarat că această aliaţă electorală este formată din trei din cele patru partide din USL şi are două din cele trei litere ale USL, dar îşi propune să aibă sută la sută din mesajele cu care USL a câştigat alegerile.

TAGS:

Opinii

RECOMANDAREA EDITORILOR

Bref

Media Culpa

Vis a Vis

Opinii

Redacția

Calea Victoriei 120, Sector 1, Bucuresti, Romania
Tel: +4021 3112208
Fax: +4021 3141776
Email: [email protected]

Revista 22 este editata de
Grupul pentru Dialog Social

Abonamente ediția tipărită

Abonamente interne cu
expediere prin poștă

45 lei pe 3 luni
80 lei pe 6 luni
150 lei pe 1 an

Abonamente interne cu
ridicare de la redacție

36 lei pe 3 luni
62 lei pe 6 luni
115 lei pe 1 an

Abonare la newsletter

© 2026 Revista 22