Crin Antonescu se DELIMITEAZA de Klaus Iohannis: Pentru mine, intamplarile din 2012 nu s-au schimbat. As fi un partener NEADECVAT

T.d. | 09.11.2014

Pe aceeași temă

Crin Antonescu, fostul presedinte al PNL, a explicat relatia pe care o are cu prezidentiabilul ACL, Klaus Iohannis. Antonescu afirma ca nu sustine pe nimeni, in campania pentru Palatul Cotroceni, potrivit Evenimentul Zilei.

Este o relație normală, nu e o relație de conflict, nu e nici o relație apropiată, în sensul că eu nu particip la actualul proiect. Asta nu înseamnă că am ceva împotrivă să iasă președinte. Am spus și în 2004 că domnul Năstase nu este varianta bună pentru România. Dar nu m-a văzut nimeni în campanie cu domnul Băsescu, nu împărtășeam, cum nu împărtășeșc nici acum, stilul, tipul de proiect.

Mai sunt câteva lucruri: în toți acești ani, dintre care câțiva petrecuți cu Klaus Iohannis și luând câteva decizii importante prin consultare apropiate cu Klasu Iohannis, eu și cei din PNL am dus niște bătălii pentru o cauză în care am crezut. În proiectul și discursul lui Iohannis, inclusiv cu privire la întâmplările din 2012 și raportarea la anumite concepte și realități din politica românească, sunt schimbate. Pentru mine nu s-au schimbat și, ca atare, aș fi un partener neadecvat”, a declarat Crin Antonescu, potrivit sursei citate.

Antonescu a criticat, totusi, relatia dintre PNL si PDL, in cadrul Aliantei Crestin-Liberale.

Nu putem să ne numim PNL și să cântăm verde-nrourat. Asta nu merge. Ori una, ori alta”, a mai spus Antonescu.
 

A discutat cu ambii candidati la prezidentiale

“Sunt independent ca un presedinte”, a mai spus Antonescu, privitor la sustinerea in turul II al alegerilor prezidentiale, potrivit stiripesurse.

Crin Antonescu a recunoscut ca a avut un schimb de mesaje atat cu Victor Ponta, cat si cu Iohannis, insa a subliniat ca nici unul dintre cei doi nu va avea parte de sustinerea sa.

Am schimbat două vorbe, așa, care mai e treaba. Am comentat neutru, deci, nu e nicio chestie. Nici Iohannis și nici nimeni altcineva nu se poate baza pe sprijinul meu. Pur și simplu: Ponta m-a sunat şi am vorbit mai mult glume de astea politice, ce comenta el de alegeri, chestia aia că au venit Iohannis și cu Blaga în sediul unde s-a făcut USL, dar au fost pur și simplu niște chestii de discuție politică", a spus Antonescu.

"Cu Iohannis am avut un schimb de mesaje şi atât", a mai spus fostul lider al PNL.

TAGS:

Opinii

RECOMANDAREA EDITORILOR

Bref

Media Culpa

Vis a Vis

Opinii

Redacția

Calea Victoriei 120, Sector 1, Bucuresti, Romania
Tel: +4021 3112208
Fax: +4021 3141776
Email: [email protected]

Revista 22 este editata de
Grupul pentru Dialog Social

Abonamente ediția tipărită

Abonamente interne cu
expediere prin poștă

45 lei pe 3 luni
80 lei pe 6 luni
150 lei pe 1 an

Abonamente interne cu
ridicare de la redacție

36 lei pe 3 luni
62 lei pe 6 luni
115 lei pe 1 an

Abonare la newsletter

© 2026 Revista 22