Criza ucraineană AMENINTA PACEA în Europa în cazul în care comunitatea internaţională nu răspunde în mod adecvat la încălcarea MASIVA a drepturilor omului - Ministerul RUS de Externe

D.g. | 05.05.2014

Pe aceeași temă

Criza ucraineană ameninţă stabilitatea şi pacea în Europa în cazul în care comunitatea internaţională nu răspunde în mod adecvat încălcării "masive" a drepturilor omului comise în aceste ţări, a afirmat luni Rusia într-un raport oficial, citat de Mediafax.

Ministerul rus al Afacerilor Externe întocmeşte o listă cu încălcări "masive" ale drepturilor omului comise în Ucraina de "forţe ultranaţionaliste, extremiste şi neonaziste" într-o "Carte albă" dată publicităţii luni. El cere o reacţie internaţională "fără subiectivitate" sub pedeapsa unor "consecinţe distructive pentru pacea, stabilitatea şi dezvoltarea democratică a Europei".

 

CITITI SI: Rusia se pregătește să depună plângere la CEDO împotriva Kievului pentru carnagiul de la Odesa

 

Reprezentanții Camerei civile a Rusiei - o structură ce asigură colaborarea dintre societatea civilă și Kremlin - se pregătesc să depună plângere la Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) împotriva actualelor autorități ucrainene care nu au împiedicat carnagiul cumplit produs vinerea trecută la Odesa, relatează agenția de presă RIA Novosti, citând cotidianul Izvestia, relateaza Agerpres.

'Suntem în curs de colectare a informațiilor și ne pregătim să depunem o plângere împotriva Ucrainei la CEDO', a indicat Gheorghi Fiodorov, membru al Camerei civile, citat de agenția menționată de presă.

Zeci de persoane care se opun actualelor autorități ucrainene (care au venit la putere — potrivit Moscovei — printr-o lovitură de stat la 22 februarie) și-au găsit moartea într-un incendiu criminal în Casa Sindicatelor din Odesa, în sudul Ucrainei.

Incendiul a fost declanșat, conform Moscovei, de către naționaliști radicali din gruparea Pravâi Sektor (Sectorul de Dreapta). Aceștia au blocat intrarea în clădire și nu le-au permis celor aflați înăuntru să se salveze. Cei mai mulți care au sărit de la geamurile Casei Sindicatelor s-au zdrobit de asfalt și au murit. Potrivit unui bilanț revizuit al tragediei, dat publicității duminică, 40 de persoane au murit și peste 200 au fost rănite, în cea mai mare parte simpatizanți proruși, care pledează pentru federalizarea țării.

Agențiile ucrainene de presă au dat publicității luni o listă cu persoanele decedate, indentificate, în urma incendiului din Odesa. Toți sunt locuitori ai orașului, în majoritate tineri.

Potrivit martorilor oculari, poliția nici nu a încercat măcar să prevină tragedia.

Președintele Vladimir Putin și premierul Dmitri Medvedev au prezentat condoleanțe sâmbătă familiilor victimelor.

În ceea ce privește ONU și UE, acestea au solicitat o anchetă urgentă și transparentă.

Premierul ucrainean Arseni Iațeniuk a atribuit duminică întreaga responsabilitate forțelor de ordine pentru evenimente, scrie RIA Novosti.

Pe de altă parte, după cum a relatat AFP, Iațeniuk, care s-a deplasat în ajun la Odesa pentru a se întâlni cu responsabili locali, a declarat că violențele de vinerea trecută fac parte 'dintr-un plan' al Rusiei 'pentru distrugerea Ucrainei'. 'Ceea ce s-a petrecut la Odesa face parte dintr-un plan al Federației Ruse pentru distrugerea Ucrainei și a statului său', a afirmat premierul ucrainean. Potrivit acestuia, 'Rusia a trimis oameni aici pentru a crea haos, dar țara trebuie să se unească și să ajungă la reconciliere pentru a nu da teroriștilor susținuți de Moscova posibilitatea de a ne diviza poporul'.

Gheorghi Fiodorov, președinte al Centrului pentru studii sociale și politice 'Aspect' , susține, la rândul său, că puterea ucraineană încearcă să se justifice pentru 'crimele împotriva propriului popor'. 'Ei acum au nevoie să dea vina pe cineva și să se justifice în fața europenilor, atribuind responsabilitatea unor imaginari provocatori ruși', a mai spus el.

Surse concordante, citate duminică de France Presse, au declarat că incendiul a fost o răzbunare a microbiștilor radicalizați și a manifestanților pro-Ukraina împotriva prorușilor din Odesa, care i-au atacat cu brutalitate, înaintea meciului dintre echipele 'Metalist' /Harkov/ și 'Cernomoreț' /Odesa/.

 

TAGS:

Opinii

RECOMANDAREA EDITORILOR

Bref

Media Culpa

Vis a Vis

Opinii

Redacția

Calea Victoriei 120, Sector 1, Bucuresti, Romania
Tel: +4021 3112208
Fax: +4021 3141776
Email: [email protected]

Revista 22 este editata de
Grupul pentru Dialog Social

Abonamente ediția tipărită

Abonamente interne cu
expediere prin poștă

45 lei pe 3 luni
80 lei pe 6 luni
150 lei pe 1 an

Abonamente interne cu
ridicare de la redacție

36 lei pe 3 luni
62 lei pe 6 luni
115 lei pe 1 an

Abonare la newsletter

© 2026 Revista 22