Pe aceeași temă
Liderul spiritual exilat al budismului tibetan Dalai Lama, a declarat vineri, într-un interviu acordat cotidianului italian Corriere della Sera, că succesorul său ar putea fi, în premieră, o femeie. Dalai Lama a adăugat că aceasta ar trebui să fie "foarte, foarte plăcută" și cu "o față frumoasă", relatează DPA, citata de Agerpres.
"Desigur, spun de ani de zile că, dacă circumstanțele vor fi adecvate, o femeie Dalai Lama ar putea fi mai utilă slujirii lui Buddha Dharma", a spus actualul purtător al titlului de Dalai Lama, în vârstă de 78 de ani, aflat în vizită în Toscana din 10 iunie.
"O femeie Dalai Lama cu o față urâtă nu ar servi prea mult acestui scop", a comentat Dalai Lama, potrivit Corriere della Sera.
Întrebat în interviu despre Papa Francisc, el a spus că îl vede pe pontiful catolic ca pe un om angajat să îi facă pe oameni sinceri, cinstiți și deschiși, aplaudând decizia acestuia de a-l concedia pe Franz-Peter Tebartz-van Elst, care în martie anul acesta și-a pierdut poziția de episcop al orașului german Limburg după ce s-a descoperit că a cheltuit 31 milioane de euro pentru renovarea reședinței sale oficiale.
"Ca păstor al Bisericii propovăduiești umilința, dar trăiești în lux? Papa a considerat aceasta drept o contradicție, o ipocrizie: să predici un lucru și să practici altceva. Acest Papă urmează învățăturile cu determinare și transparență și îl admir", a spus Dalai Lama.
Întrebat despre convertirea la budism a unor celebrități precum Richard Gere, Sharon Stone și Sting, liderul spiritual al acestei religii a spus că oamenii suferă de o "mare confuzie" după ce "își schimbă credința".
"Dacă cineva este într-adevăr atras de budism, eu le spun: 'Gândiți-vă cu atenție, acesta nu este un moft '. Dacă acea persoană conchide, în cele din urmă, că este cu adevărat potrivită pentru el sau ea, este liber să se convertească", a mai spus Dalai Lama.