Pe aceeași temă
“De prea mult timp a existat o lipsă de atenţie şi de respect arătată de aceste grupuri de huligani. Sunt convins că acestea nu sunt în niciun fel reprezentative pentru marea majoritate a tinerilor din ţara noastră care îi dispreţuiesc, dar există părţi ale societăţii noastre care nu sunt doar defecte ci, bolnave. Când vedem copii de 12 - 13 ani jefuind cu nonşalanţă, când vedem imaginea dezgustătoare a unui tânăr rănit şi oameni care pretind ca îi oferă ajutorul în timp ce îl jefuiesc, este clar că ceva este profund eronat în societatea noastră”.
În opinia premierului cauza violenţelor ţine de o totală lipsă de responsabilitate dar şi a unei educaţii neadecvate. Este deopotrivă un eşec al familiei şi al şcolii. „Pentru mine, cauza principală a acestui egoism fără minte este aceeaşi de care am vorbit de ani de zile. Există o lipsă totală de responsabilitate în anumite părţi ale societăţii noastre. Oamenii au ajuns să simtă că lumea le datorează ceva, că drepturile depăşesc responsabilităţile şi că acţiunile lor nu au consecinţe. Ei bine, au consecinţe. Avem nevoie de un cod mai clar de valori şi standarde după care oamenii să se ghideze şi de sancţiuni mai ferme în cazul în care depăşesc graniţa. Restaurarea un sentiment mai puternic de responsabilitate în societatea noastră, în fiecare oraş, în fiecare stradă, în fiecare casă este ceva sunt hotărât să fac.” Trebuie să restabilim etica responsabilităţii, este mesajul lui David Cameron. Iar acest lucru presupune inclusiv “să ne asigurăm că nu avem un sistem de bunăstare care recompensează lenea”.