Pe aceeași temă
Presedintele Dmitri Medvedev a semnat, miercuri, un decret privind infiintarea unei televiziuni publice in Rusia, noul post fiind creat pe baza canalului "Zvezda" (Steaua) al Ministerului Apararii, potrivit Kommersant.
Constituirea şi funcţionarea Televiziunii publice ruse vor fi monitorizate de şeful statului şi de premier, mai notează publicaţia, citată de Agerpres.
Deocamdată nu au fost anunţate numele directorului general şi al redactorului şef, dar între candidaţii cu cele mai mari şanse figurează şeful postului de radio Golos Rossii, Andrei Bîstriţkii, şi rectorul Academiei internaţionale de televiziune şi radio, Anatoli Lîsenko. Medvedev a subliniat necesitatea înfiinţării unei televiziuni publice în ultimul mesaj către naţiune, în decembrie trecut. Acum el a anunţat că noul post trebuie să înceapă să transmită din 1 ianuarie 2013.
La început, postul va fi finanţat de stat. Apoi se va autofinanţa din venituri şi sponsorizările unor persoane, dar contribuţiile acestora trebuie să fie limitate.
Rossiiskaia Gazeta menţionează că structura de conducere a postului va fi Consiliul Televiziunii publice, format cu ajutorul Palatului civic din Ruia, în care ar trebui să fie reprezentate toate forţele politice. Novîe Izvestia apreciază că apariţia unui post public constituie, în principiu, un fenomen pozitiv, dar publicul nu trebuie să aştepte ceva cu totul nou, cât timp televiziunea va depinde de stat.