Dosarul mitei pentru operaţii: Medicul Ştefan Ozsvath, de la Spitalul "Grigore Alexandrescu", eliberat din arest

Fara Autor | 13.05.2013

Pe aceeași temă

Chirurgul Ştefan Ozsvath, de la Spitalul "Grigore Alexandrescu", va fi eliberat din arest, după ce Curtea de Apel Bucureşti a respins recursul procurorilor împotriva deciziei Tribunalului de cercetare în libertate, în dosarul în care acesta este acuzat că ar fi luat mită pentru a opera trei copii.

Tribunalul Bucureşti a respins, în 10 mai, propunerea procurorilor Parchetului Capitalei de prelungire a măsurii arestării preventive în cazul medicului chirurg Gheorghe Ştefan Ozsvath.

Decizia a fost contestată de procurori la Curtea de Apel Bucureşti, care le-a respins, luni, recursul, stabilind astfel ca medicul să fie cercetat în libertate. Decizia este definitivă, astfel că Gheorghe Ştefan Ozsvath va fi eliberat din arest, acesta având interdicţie să părăsească Bucureştiul.

Instanţa a stabilit ca medicul Ştefan Ozsvath să nu deţină şi să nu folosească arme, să nu ia legătura direct sau indirect cu medicul Florin Rusu, cercetat în acelaşi dosar, să nu se apropie şi să nu ia legătura cu învinuitul Alin Gabriel Sterian şi cu trei martori din dosar.
 Medicul chirurg Gheorghe Ştefan Ozsvath a fost arestat preventiv în 15 aprilie, în urma unei decizii a Curţii de Apel Bucureşti. Instanţa a mai dispus atunci ca medicul anestezist Florin Rusu, de la Spitalul "Grigore Alexandrescu", acuzat de luare de mită, să fie cercetat în libertate, cu interdicţie de a părăsi Capitala.

Cei doi medici au fost reţinuţi în 9 aprilie, după ce ar fi primit bani pentru a opera trei copii, asupra lor fiind găsiţi peste 6.000 de lei, la percheziţia corporală. Procurorii Parchetului Tribunalului Bucureşti au cerut atunci arestarea preventivă a acestora pentru 29 de zile, însă instanţa a respins propunerea. Ulterior, Curtea de Apel Bucureşti a decis arestarea lui Ozsvath.

Medicul Gheorghe Ştefan Ozsvath este acuzat de procurori că ar fi primit câte 600 de lei pentru a opera trei copii.

"S-a reţinut că, în zilele de 7 şi 8 aprilie 2013, pentru a efectua intervenţiile chirurgicale asupra pacienţilor minori C.A.M., C.V.G. şi G.L.C., medicul chirurg Ozsvath Gheorghe Ştefan a primit câte 600 de lei pentru fiecare intervenţie chirurgicală. La percheziţia corporală efectuată asupra medicului a fost găsită suma de 3.076 de lei", arătau procurorii Parchetului Tribunalului Bucureşti, într-un comunicat de presă.

Anchetatorii l-au acuzat pe medicul anestezist Florin Rusu că ar fi primit 550 pentru a participa la cele trei operaţii.

"Totodată, s-a reţinut că, în ziua de 08 aprilie 2013, pentru a participa la cele trei intervenţii chirurgicale, medicul anestezist Rusu Florin Dumitru Cătălin a primit suma de 150 de lei pentru primul pacient, respectiv câte 200 de lei pentru fiecare dintre ceilalţi doi pacienţi. Medicul avea asupra sa suma de 3.050 de lei la momentul conducerii la sediul Parchetului de pe lângă Tribunalul Bucureşti", precizau procurorii.

sursa: mediafax.ro
 

TAGS:

Opinii

RECOMANDAREA EDITORILOR

Bref

Media Culpa

Vis a Vis

Opinii

Redacția

Calea Victoriei 120, Sector 1, Bucuresti, Romania
Tel: +4021 3112208
Fax: +4021 3141776
Email: [email protected]

Revista 22 este editata de
Grupul pentru Dialog Social

Abonamente ediția tipărită

Abonamente interne cu
expediere prin poștă

45 lei pe 3 luni
80 lei pe 6 luni
150 lei pe 1 an

Abonamente interne cu
ridicare de la redacție

36 lei pe 3 luni
62 lei pe 6 luni
115 lei pe 1 an

Abonare la newsletter

© 2026 Revista 22