Elena Basescu, despre faptul ca Vanghelie ar fi platit 9.000 de semnaturi: Nu am cerut nimanui sa-mi stranga semnaturi contra cost

M.b. | 19.03.2015

Pe aceeași temă

Traian Basescu a declarat joi seara, după o ședință a PMP, că informația potrivit căreia Marian Vanghelie ar fi plătit dintr-un comision strângerea de semnături pentru candidatura Elenei Băsescu la europarlamentarele din 2014 este “o stupizenie”. La rândul ei, Elena Băsescu declară că nu a cerut nimănui să-i strângă semnături contra cost.

 

"Cine i-a cerut lui Marian Vanghelie sa stranga? (...)E o stupizenie", a declarat fostul președinte Basescu, citat de Hotnews.

 

Potrivit referatului DNA pentru arestarea preventivă a primarului de la Sectorul 5, Marian Vanghelie i-ar fi cerut omului de afaceri Marin Dumitru sa plateasca strangerea a 10.000 de semnaturi pentru candidatura Elenei Basescu la europarlamentarele din 2014.

 

Dumitru ar fi strans 9.000 de semnături, cu 15 lei bucata: "Dumitru Marin a relatat ca in anul 2012, cand fiul inculpatului si-a serbat majoratul, i-a dat aproximativ 95.000 euro cash, iar in primavara anului 2014, inculpatul i-a cerut sa stranga 10.000 de semnaturi pentru candidatura la alegerile europarlamentare a Elenei Basescu, banii necesari acestei activitati fiind scazuti din comisionul ce-i era cerut, (...) suma platita pentru cele 9.000 semnaturi stranse fiind de cate 15 lei/ semnatura", potrivit documentului citat.

 

Elena Băsescu neagă informațiile din referatul DNA, spunând într-un mesaj postat pe Facebook:

 

“Referitor la informațiile apărute în presă, conform cărora Marian Vanghelie ar fi strâns semnături pentru candidatura mea la alegerile europarlamentare din 2014, vreau să fac următoarele precizări:

Nu am cerut niciodată nimănui să-mi strângă semnături contra cost, cu atât mai puțin lui Marian Vanghelie sau celorlalți oameni invocați în documentele citate în presă. De altfel, pe aceștia nici măcar nu îi cunosc.

Reamintesc tuturor că nu am candidat la alegerile europarlamentare din 2014.

În aceste condiții, invocarea numelui meu este nejustificată.”

 

Reamintim că Elena Băsescu declara, în momentul în care a renunțat să candideze la alegerile din 2014 pentru Parlamentul European, că strânsese deja toate semnăturile necesare.

TAGS:

Opinii

RECOMANDAREA EDITORILOR

Bref

Media Culpa

Vis a Vis

Opinii

Redacția

Calea Victoriei 120, Sector 1, Bucuresti, Romania
Tel: +4021 3112208
Fax: +4021 3141776
Email: [email protected]

Revista 22 este editata de
Grupul pentru Dialog Social

Abonamente ediția tipărită

Abonamente interne cu
expediere prin poștă

45 lei pe 3 luni
80 lei pe 6 luni
150 lei pe 1 an

Abonamente interne cu
ridicare de la redacție

36 lei pe 3 luni
62 lei pe 6 luni
115 lei pe 1 an

Abonare la newsletter

© 2026 Revista 22