Pe aceeași temă
Liderul PDL, Elena Udrea, a declarat, luni, de la tribuna Parlamentului, in cadrul sedintei dedicate investirii noului Cabinet, ca Guvernul Ponta are sansa, incepand de luni, sa arate "cat de capabil si terminat" este.
"Domnule prim ministru, dupa trei ani in care ati spus ca guvernele PDL trebuiau sa procedeze altfel, dar nu ati spus cum, veti avea sansa, de azi, sa aratati tarii intregi cat de capabili si terminati sunteti", si-a inceput Elena Udrea discursul, potrivit Ziare.com.
"Mi-as dori ca vorbele frumoase pe care le-ati spus de-a lungul timpului sa devina adevaruri. Mi-as dori sa puteti dubla pensiile si salariile. Mi-as dori sa faceti 3.000 de kilometri de autostrada intr-un an. Mi-as dori sa traiesc in acea tara in care totul se face peste noapte si fara costuri.
Ati ajuns la guvernare cu promisiuni desarte. Programul de guvernare arata ca ati uitat deja ce ati promis. Va felicit ca ati renuntat la orgolii si ca ati preluat, in programul vostru de guvernare, in cea mai mare parte, programul PDL. Vreau sa va multumesc ca ati preluat cel mai amplu program de investitii derulat vreodata de un guvern al Romaniei, celebrul PNIDI", a adaugat Udrea.
Udrea si-a continuat prelegerea enumerand ce si-ar dori de la viitorul Gvernul si de la premierul Victor Ponta.
"Sper sa fiti la fel de echidistanti pe cat am fost noi. Sper sa continuati proiectele importante pe care le-am demarat, precum parteneriatul public privat sau construirea locuitelor ANL.
Imi doresc de la acest guvern sa demonstreze ca este total independent. Imi doresc ca acest Cabinet sa fie condus de la Palatul Victoria. Acest Executiv pare facut in curtea domnului Voiculescu, la Grivco, sau pe drum spre Brasov, vorbind la telefon, cand la celalalt capat al firului se afla patronul Antenelor. Imi doresc de la Victor Ponta sa fie un premier adevarat, capabil sa ia singur decizii. Domnule Ponta, dovediti ca sunteti premierul Romaniei si nu al televiziunilor de stiri, nu al lui Dan Voiculescu", a spus Udrea.
Nu in ultimul rand, Elena Udrea le-a atras atentia celor de la USL ca Romania nu se termina dupa alegerile din noiembrie 2012, ca mandatul lor. "Chiar daca nu vom vota Guvernul, vom incerca sa facem o Opozitie responsabila. Nu vom lovi in cei de la Putere. Vom pune umarul la consolidarea Romaniei, in Parlament, si nu vom trage chiulul", a mai spus fostul ministru al Turismului.