Elena Udrea si-a lansat candidatura la prezidentiale printr-un mars de protest impotriva Guvernului Ponta

T.d. | 28.09.2014

Pe aceeași temă

Elena Udrea si-a lansat candidatura printr-un mars, duminica, in Piata Victoriei. Candidata PMP l-a catalogat pe Victor Ponta drept “premierul zero”, potrivit Mediafax.

"Vă mulţumesc că aţi venit, cu atât mai mult cu cât nu v-a plătit nimeni şi nu este ziua mea", şi-a început Udrea discursul.

Ea a arătat că guvernarea PSD, guvernarea Ponta este "guvernarea zero, cu zero realizări, dar cu 1000 de promisiuni nerealizate".

"Victor Ponta îşi face petreceri de ziua lui de milioane de euro, iar copiii nu au abecedare în clasa I (...). Victor Ponta are cultul personalităţii, de ziua lui şi-a comandat cea mai mare petrecere, 100 mii de oameni au fost plăţiţi, aduşi", a susţinut Udrea.

Ea a mai spus că Victor Ponta este "urmaşul lui Adrian Năstase şi Ion Iliescu" şi nu este "numai un prim ministru slab, ci şi un om politic foarte slab", "îl comandă baronii locali".

"Victor Ponta este premierul zero. Haideţi să vă spun: îl descopăr eu, Victor Ponta este agentul zero, zero, zero", a adăugat Elena Udrea.

Candidata PMP a vorbit si despre Calin Popescu Tariceanu, despre care a spus ca este “candidatul iepure” lansat de Victor Ponta.

Udrea a mai spus că sâmbătă s-a lansat un candidat care a fost partener al lui Victor Ponta, cu referire la candidatul Aliantei Crestin-Liberale, Klaus Iohannis.

Elena Udrea a spus că ţara are nevoie de un preşedinte implicat, care să nu îngenuncheze în faţa baronilor locali, mogulilor, un preşedinte care să nu fi făcut compromisuri de dragul imagini, arătând că ea şi PMP sunt susţinătorii valorilor lui Traian Băsescu: independenţa justiţiei, reforma statului de drept.

"Nu sunt un politician perfect, nu sunt un om perfect, nu sunt un candidat perfect, dar sunt cel mai bun candidat şi vă promit că voi fi cel mai bun preşedinte", a afirmat Udrea.

"Este datoria noastră să câştigăm Preşedinţia. Vom da viitorul preşedinte nu pentru noi, ci pentru această ţară. Să ne ajute Dumezeu pentru România!", şi-a încheiat discursul Udrea.

TAGS:

Opinii

RECOMANDAREA EDITORILOR

Bref

Media Culpa

Vis a Vis

Opinii

Redacția

Calea Victoriei 120, Sector 1, Bucuresti, Romania
Tel: +4021 3112208
Fax: +4021 3141776
Email: [email protected]

Revista 22 este editata de
Grupul pentru Dialog Social

Abonamente ediția tipărită

Abonamente interne cu
expediere prin poștă

45 lei pe 3 luni
80 lei pe 6 luni
150 lei pe 1 an

Abonamente interne cu
ridicare de la redacție

36 lei pe 3 luni
62 lei pe 6 luni
115 lei pe 1 an

Abonare la newsletter

© 2026 Revista 22