Experții Comisiei Europene au ajuns la București pentru evaluarea progreselor în domeniile reformei justiției și luptei împotriva corupției, in cadrul MCV

P.c. | 22.09.2014

Pe aceeași temă

Experții Comisiei Europene (CE) au început luni o vizita de câteva zile in Romania in care vor avea intalniri cu reprezentanții tuturor instituțiilor monitorizate, in  cadrul unei misiuni de evaluare a progreselor înregistrate de România în domeniile reformei justiției și luptei anticoruptie, în cadrul Mecanismului de Cooperare și Verificare, relateaza Agerpres.

 

La evaluarea anterioară din luna aprilie, Ministerul Justiției (MJ) a informat că au fost abordate aspecte referitoare la implementarea noilor coduri, cadrul normativ în materia integrității, calitatea și stabilitatea legislației naționale, proiectul Strategiei de dezvoltare a sistemului judiciar, publicarea hotărârilor judecătorești, independența justiției, procesul de revizuire a Constituției, Strategia Națională Anticorupție.

 

"În cadrul reuniunii au fost remarcate angajamentul Guvernului în modernizarea sistemului judiciar și prioritizarea proiectelor care au un impact semnificativ asupra agendei MCV, eforturile sistemului judiciar în implementarea noilor coduri, importanța asigurării unui proces legislativ care să se bucure de dezbateri publice adecvate, necesitatea respectării principiului egalității în fața legii, inclusiv în etapa de punere în aplicare a hotărârilor judecătorești, asigurarea unui just echilibru între libertatea presei și independența justiției, rolul esențial pe care Strategia Națională Anticorupție îl joacă în ultimul timp în prevenirea și combaterea acestui fenomen. A fost remarcat aportul pe care măsurile de modernizare a sistemului judiciar îl au asupra încrederii cetățenilor în actul de justiție", arăta MJ.

 

De asemenea, experții s-au arătat interesați din sistemul judiciar, de punerea în executare a deciziilor judecătorești de către Parlament și alte autorități.

 

Potrivit agendei experților europeni, discuțiile cu conducerea ANI au vizat stadiul anchetelor și executării deciziilor cu privire la incompatibilitate, conflicte de interese, averi nejustificate, plângeri, practica instanțelor și punerea în executare a deciziilor de către Parlament și alte autorități. Oficialii europeni au abordat și conflictele de interese în achizițiile publice — controlul ex ante, dar și eventuale modificări legislative privind aleșii locali.

 

La DNA, evaluarea a vizat aplicarea legilor privind corupția în mod egal tuturor cetățenilor, caracterul unitar și disuasiv al pedepselor, noile coduri și problemele legislative în acest sens și stadiul actual în cazul dosarelor de urmărire penală, practica instanțelor și identificarea bunurilor provenite din infracțiuni și confiscare.

 

CITITI SI: Reprezentanta Comisiei Europene, despre OUG care permite traseismul politic: Recurgerea la OUG afecteaza calitatea actului legislativ. Ambasada Marii Britanii : Modificarile legislative intra in competenta parlamentului

 

Delegația s-a întâlnit cu reprezentanții Inspecției Judiciare, temele de discuție fiind integritatea și independența sistemului judiciar, unificarea jurisprudenței. Cu conducerea Parchetului General experții au abordat Codul penal și Codul de procedură penală (probleme legislative), continuarea unificării jurisprudenței și caracterul disuasiv al pedepselor aplicate în cazurile de corupție în toate instanțele de pe teritoriul României, progrese în urmărirea penală a cazurilor de mică corupție și de conflicte de interese, rolul parchetelor în Strategia Națională Anticorupție.

 

Experții au discutat și cu membrii CSM despre obiectivele noii conduceri, independența justiției — amenințări, măsuri viitoare, reforma Constituției, relația cu mass-media, probleme privind volumul de dosare, reorganizarea instanțelor, integritatea sistemului judiciar.

 

Temele abordate cu reprezentanții puterii legislative au fost respectarea de către Parlament a independenței sistemului judiciar, asigurarea că nu există excepții de la aplicarea legilor privind incompatibilitățile, conflictele de interese și averile nejustificate și că legile privind corupția se aplică în mod egal tuturor cetățenilor — hotărâri cu privire la cererile privind percheziția, reținerea și arestarea parlamentarilor, precum și că prin introducerea noului statut al parlamentarilor se mărește la maximum numărul de hotărâri judecătorești definitive care sunt executate automat. De asemenea, s-a discutat și despre reforma Constituției.

 

Membrii CCR și oficialii europeni au discutat despre reforma Constituției, Codul penal — probleme ridicate la Curte și calitatea și stabilitatea cadrului legislativ.

 

Pentru întrevederea cu reprezentanții ÎCCJ, subiectele fost noile coduri — probleme legislative, implementarea reformei și măsuri viitoare—, practica judiciară și continuarea eforturilor cu privire la unificarea jurisprudenței, sporirea consistenței și efectului disuasiv al pedepselor aplicate în cazurile de corupție în toate instanțele de pe teritoriul României, practica instanțelor în deciziile privind incompatibilitatea și la parchetele atașate instanțelor din București.

 

În aprilie a fost prima misiune de evaluare derulată în vederea pregătirii Raportului MCV care va fi dat publicității la finele anului 2014 sau începutul anului 2015.

 

TAGS:

Opinii

RECOMANDAREA EDITORILOR

Bref

Media Culpa

Vis a Vis

Opinii

Redacția

Calea Victoriei 120, Sector 1, Bucuresti, Romania
Tel: +4021 3112208
Fax: +4021 3141776
Email: [email protected]

Revista 22 este editata de
Grupul pentru Dialog Social

Abonamente ediția tipărită

Abonamente interne cu
expediere prin poștă

45 lei pe 3 luni
80 lei pe 6 luni
150 lei pe 1 an

Abonamente interne cu
ridicare de la redacție

36 lei pe 3 luni
62 lei pe 6 luni
115 lei pe 1 an

Abonare la newsletter

© 2026 Revista 22