Pe aceeași temă
Ponderea posturilor titularizabile a fost constanta pana in 2009, de 18%. In 2010 a fost de 10%, iar in 2011 au fost 9% posturi titularizabile.
Categorii rezultate - titularizare 2011
- note sub 5: 32%
- note intre 5-7: 38%
- note peste 7: 30%
Categorii rezultate 2008
- note sub 5: 18%
- note intre 5-7: 37%
- note peste 7: 45%
Categorii rezultate 2009
- note sub 5: 17%
- note intre 5-7: 39%
- note peste 7: 44%
Categorii rezultate 2010
- note sub 5: 23%
- note intre 5-7: 39%
- note peste 7: 38%
Anul acesta au fost 52 de note de 1, jumatate dintre ele obtinute la Educatie fizica si sport. 26 de profesori au fost notati cu 10, la examenul de titularizare de anul acesta. In 2010, 92 de profesori au luat nota 10 la titularizare, iar in 2009 - 46 de candidati, potrivit HotNews.
"Concursul a avut ca obiectiv selectarea. Nu orice absolvent care are dreptul de a participa la acest concurs poate ajunge la catedra. Asiguram parintii ca pe 12 septembrie elevii vor avea cadrele didactice pregatite", a precizat secretarul de stat Oana Badea intr-o conferinta de presa. Potrivit acesteia, "nu exista niciun risc sa ramana locuri didactice neocupate".
"Pentru ca este ultimul an in care ocuparea unui post in sistem se realizeaza prin acest tip de concurs, Ministerul Educatiei se simte dator sa faca anumite precizari pentru o mai buna pozitionare in timp si in spatiu. In primul rand, in ultimii zece ani, demografic vorbind, avem o scadere de aproximativ 600.000 de elevi, (...) ca atare resursa umana din sistem a fost reasezata conform efectivelor de elevi", a declarat secretarul de stat, citat de Agerpres.