Rezultate Titularizare: 70% dintre candidati au picat examenul, iar 52 de profesori au luat nota 1

Fara Autor | 18.07.2011

Pe aceeași temă

Rezultatele examenului de titularizare 2011 arata ca 32% dintre candidati au luat note sub 5, note intre 5 si 7 au fost luate de 38% dintre profesorii prezenti la testare, iar peste 7 au fost notati 30% dintre candidati. Secretarul de stat in Ministerul Educatiei, Oana Badea, a anuntat, citata de HotNews, ca anul acesta au fost 52 de note de 1, jumatate dintre ele obtinute la Educatie fizica si sport. Nota 10 a fost obtinuta de 26 de profesori prezenti la examen, in scadere fata de anii trecuti.




Ponderea posturilor titularizabile a fost constanta pana in 2009, de 18%. In 2010 a fost de 10%, iar in 2011 au fost 9% posturi titularizabile.




Categorii rezultate - titularizare 2011




- note sub 5: 32%

- note intre 5-7: 38%

- note peste 7: 30%




 
Categorii rezultate 2008




- note sub 5: 18%

- note intre 5-7: 37%

- note peste 7: 45%





Categorii rezultate 2009




- note sub 5: 17%

- note intre 5-7: 39%

- note peste 7: 44%





Categorii rezultate 2010



- note sub 5: 23%

- note intre 5-7: 39%

- note peste 7: 38%





Anul acesta au fost 52 de note de 1, jumatate dintre ele obtinute la Educatie fizica si sport. 26 de profesori au fost notati cu 10, la examenul de titularizare de anul acesta. In 2010, 92 de profesori au luat nota 10 la titularizare, iar in 2009 - 46 de candidati, potrivit HotNews.





 "Concursul a avut ca obiectiv selectarea. Nu orice absolvent care are dreptul de a participa la acest concurs poate ajunge la catedra. Asiguram parintii ca pe 12 septembrie elevii vor avea cadrele didactice pregatite", a precizat secretarul de stat Oana Badea intr-o conferinta de presa. Potrivit acesteia, "nu exista niciun risc sa ramana locuri didactice neocupate".





"Pentru ca este ultimul an in care ocuparea unui post in sistem se realizeaza prin acest tip de concurs, Ministerul Educatiei se simte dator sa faca anumite precizari pentru o mai buna pozitionare in timp si in spatiu. In primul rand, in ultimii zece ani, demografic vorbind, avem o scadere de aproximativ 600.000 de elevi, (...) ca atare resursa umana din sistem a fost reasezata conform efectivelor de elevi", a declarat secretarul de stat, citat de Agerpres.
TAGS:

Opinii

RECOMANDAREA EDITORILOR

Bref

Media Culpa

Vis a Vis

Opinii

Redacția

Calea Victoriei 120, Sector 1, Bucuresti, Romania
Tel: +4021 3112208
Fax: +4021 3141776
Email: [email protected]

Revista 22 este editata de
Grupul pentru Dialog Social

Abonamente ediția tipărită

Abonamente interne cu
expediere prin poștă

45 lei pe 3 luni
80 lei pe 6 luni
150 lei pe 1 an

Abonamente interne cu
ridicare de la redacție

36 lei pe 3 luni
62 lei pe 6 luni
115 lei pe 1 an

Abonare la newsletter

© 2026 Revista 22