Pe aceeași temă
Sefii ministerelor de Interne din Germania si Franta au cerut, printr-o scrisoare comuna, posibilitatea de a restabili controalele la frontierele nationale timp de o luna in caz de lacune la o frontiera externa a spatiului Schengen.
Scrisoarea, obtinuta miercuri de AFP, este semnata de ministrul francez de Interne, Claude Gueant, şi de omologul său german, Hans-Peter Friedrich, care precizează că intenţionează să îşi explice poziţia în faţa omologilor europeni în cadrul unei reuniuni prevăzute la 26 aprilie, la Luxembourg.
"Avem nevoie de un mecanism de compensare pentru cazul în care un stat membru, în pofida ajutorului care i-a fost acordat, se dovedeşte incapabil să îşi asigure obligaţiile privind protecţia frontierelor externe ale UE", se arata in scrisoarea franco-germană.
O sursa citata de ziarul Adevarul a explicat ca aceasta scrisoare doreste sa concretizeze cererile presedintelui Sarkozy in acest sens, dar si faptul ca este sprijinit in acest demers de catre Germania.
Cele două Guverne cer "posibilitatea, ca ultim resort, de a reintroduce controale la frontierele interne pentru o perioadă care să nu depăşească 30 de zile", în cadrul acestui "nou mecanism" integrat sub forma unor "amendamente la codurile frontierelor Schengen".
"După aceste 30 de zile, va reveni Comisiei Europene să recomande Consiliului (care reprezintă Guvernele celor 27 de state-n.r.) să continue sau să întrerupă controalele la frontierele interne", precizează ei.
Dar "decizia propriu-zisă aparţine" Consiliului miniştrilor europeni, insistă ei.
Parisul şi Berlinul intenţionează astfel să redimensioneze rolul Comisiei care, susţin ei, "şi-a atribuit posibilitatea de a decide ea însăşi reintroducerea temporară a controalelor la frontiere în caz de ameninţare pentru securitatea şi ordinea publică".