Pe aceeași temă
Ministrul Economiei, Varujan Vosganian, şi-a exprimat luni, la finalul şedinţei conducerii PNL, nemulţumirile în legătură cu modul în care au fost împărţite atribuţiile în Guvernul Ponta. Social-democraţii îl trec deja pe Vosganian pe lista remaniabililor, alături de Mariana Câmpeanu, ministrul Muncii, scrie Gandul.
Liberalul Varujan Vosganian a avut o discuţie în cerc restrâns cu câţiva parlamentari liberali, în care şi-a exprimat revolta. Pe un ton aprins, ministrul Economiei a spus că liberalii au avut de pierdut la împărţirea ministerelor.
"Daniel Chiţoiu este ministru peste un vraf de hârtii, Fenechiu doar peste Căile Ferate, Nicolăescu nu are banii de la Sănătate, iar eu când îmi exprim nemulţumirile, Ponta mă ameninţă că mă dă afară din Guvern", le-a spus Vosganian colegilor de partid, potrivit unor surse liberale.
Nemulţumirile ministrului liberal sunt mai vechi, el fiind printre cei mai vocali critici ai modului în care au fost împărţite ministerele între PNL şi PSD. Sursele citate susţin că Vosganian nu a deschis discuţia şi în interiorul şedinţei PNL de luni.
În tabăra social-democraţilor, ultimele ieşiri publice ale ministrului Vosganian au generat iritare. Mai mult, premierul Ponta nu a ezitat să spună public că, dacă cuiva nu-i place în Guvernul său, este liber să plece.
"Vosganian se află pe lista miniştrilor remaniabili", a declarat pentru Gândul un lider PSD. Surse din PSD susţin că remanierea guvernamentală se va face după Congresul PNL, printre numele aflate pe listă aflându-se şi Mariana Câmpeanu, ministrul Muncii.
Ce i-a nemulţumit pe liberali
"Nemulţumirea ministrului Vosganian nu reprezintă o stare singulară în PNL. Formula "Chiţoiu şef peste un vraf de hârtii" a fost folosită de Vosganian pentru că spre deosebire de Guvernul Ponta I, din Ministerul de Finanţe s-a rupt Ministerul Bugetului, iar acum Ponta mai rupe o bucată cu Direcţia Antifraudă, prin care încearcă să ia şi ANAF-ul", au declarat pentru Gândul surse din PNL.
Chiar dacă premierul Victor Ponta a încercat să dea asigurări că nu există o bătălie între el şi vicepremierul Daniel Chiţoiu pentru ANAF, în interiorul USL au existat mai multe discuţii tensionate pe marginea acestui subiect.
O altă nemulţumire a liberalilor o reprezintă faptul că şi Ministerul Transporturilor a fost spart, comparativ cu Guvernul Ponta I. Astfel în Guvernul Ponta II, din Transporturi a fost desprinsă o componentă şi a apărut departamentul Marilor Lucrări Publice, condus de Daniel Şova.
Mai mult, social-democratul a preluat şi Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale. Întrebat, când se va sparge această companie pentru ca o componentă să treacă la Ministerul Transporturilor, Şova a răspuns că "anul acesta", fără a preciza o dată exactă. În acest timp, ministrul liberal Relu Fenechiu face presiuni pentru ca drumurile naţionale să treacă la Ministerul Transporturilor.
Vosganian recidivist
Ministrul Economiei a criticat în luna ianuarie apariţia miniştrilor delegaţi în Guvernul Ponta II. Între Vosganian şi Niţă, ministrul delegat pentru Energie, au existat mai multe discuţii contradictorii în privinţa atribuţiilor şi dreptului la semnătură.
"Misiunea miniştrilor delegaţi a creat oarecare confuzie, a lăsat sentimentul că această instituţie a fost inventată ca să destabilizeze miniştrii liberali de atribuţiile lor", a declarat la un post de televiziune Vosganian.
Replica premierului a venit imediat, Victor Ponta sugerându-i lui Varujan Vosganian să-şi dea demisia din Guvern dacă nu-i place schema de organizare a acestuia.
"Dacă cineva e nemulţumit de structura Guvernului, nu-l ţine nimeni cu forţa. Poate să plece. Dacă e vreun ministru nemulţumit de ceea ce face, am spus că nu-l ţine nimeni cu forţa. Sugerez oricărui ministru care este nemulţumit de activitatea sa în Guvern că nu este de neînlocuit, ba, dimpotrivă, fac imediat propuneri pentru altcineva. Dacă cineva nu e mulţumit de ce face la Guvern, pleacă şi vine altcineva care e mulţumit. Amatori de funcţii de miniştri sunt întotdeauna", a fost replica dură a premierului.
Surse din USL susţin că între premier şi ministrul Vosganian a avut loc o discuţie privată, dar ministrul a dat asigurări că a fost înţeles greşit şi că doreşte să-şi continue activitatea în Guvern.
Împreună la Paris
Primul-ministru, Victor Ponta şi ministrul Economiei Varujan Vosganian sunt împreună la Paris, ei urmând să aibă întâlniri cu preşedintele şi premierul Franţei, dar şi cu mai mulţi oameni de afaceri interesaţi să investească în ţara noastră.
Sursa: Gandul