Greenwald: Documentele de SPIONAJ de la Snowden vor şoca

Fara Autor | 04.12.2013

Pe aceeași temă

Jurnalistul Glenn Greenwald, prin intermediul căruia Edward Snowden a făcut dezvăluiri despre sistemul de supraveghere cibernetic american, a declarat că mai multe documente secrete pe care le deţine şi care vor fi publicate în curând vor şoca.

"Intenţionez să public aceste documente până la ultimul", avertizează în acest interviu reporterul dosarului Snowden, care a stat de vorbă cu săptămânalul cultural francez la Rio de Janeiro, scrie Romania libdera.

"Vreau doar să spun că ceea ce este mai rău abia va veni. Oamenii se obişnuiesc cu aceste dezvăluiri, dar există mai multe documente despre ceea ce colectează NSA şi despre modul în care face acest lucru care vor şoca", declară cel care afirmă că "stă pe un munte de documente".

Avocat de profesie, Glenn Greenwald a colaborat în primăvara trecută cu informaticianul american Edward Snowden la publicarea unei serii de documente secrete care au dezvăluit un vast sistem de supraveghere electronică creat de către Statele Unite, transmite Mediafax.

Contactat de "jurnalişti din lumea întreagă, care vor să coopereze (cu el) în dosare referitoare la ţara lor" încă de la primele dezvăluiri, Glenn Greenwald vorbeşte despre modul în care colaborează cu ei, în pofida faptului că acest lucru "consumă extrem de mult timp".

"Din punct de vedere legal, nu mă pot mulţumi doar să le dau ceea ce îi interesează, pentru că m-aş transforma în sursă, iar justiţia ar putea să mă urmărească pentru tăinuire. Pot doar să fiu jurnalist şi atunci este necesar să contribui la anchetele lor, să semnez articolele împreună cu ei", precizează fostul avocat.

În acest interviu, el revine, de asemenea, asupra neîncrederii faţă de instituţii media în care, în opinia sa, este posibil să îţi faci bine meseria "dacă eşti capabil să faci acest lucru în pofida instituţiei, ci nu mulţumită ei".

După demisia de la ziarul britanic The Guardian, el se consacră în prezent lansării unei new media finanţate de fondatorul eBay Pierre Omidyar.

"Trebuie să îţi construieşti propria instituţie pentru a lupta cu arme egale împotriva Guvernului pe care-l expui", este ele de părere.

"Între timp am recrutat aproximativ 12 persoane, dintre care trei lucrează la Rio, cu mine. Nu căutăm doar jurnalişti de investigaţie specializaţi în domeniile securităţii naţionale şi libertăţilor publice, vom acoperi de asemenea domenii ca economia, ecologia sau sportul, iar ceea ce contează este filozofia muncii", conchide Glenn Greenwald.

 

TAGS:

Opinii

RECOMANDAREA EDITORILOR

Bref

Media Culpa

Vis a Vis

Opinii

Redacția

Calea Victoriei 120, Sector 1, Bucuresti, Romania
Tel: +4021 3112208
Fax: +4021 3141776
Email: [email protected]

Revista 22 este editata de
Grupul pentru Dialog Social

Abonamente ediția tipărită

Abonamente interne cu
expediere prin poștă

45 lei pe 3 luni
80 lei pe 6 luni
150 lei pe 1 an

Abonamente interne cu
ridicare de la redacție

36 lei pe 3 luni
62 lei pe 6 luni
115 lei pe 1 an

Abonare la newsletter

© 2026 Revista 22