Iliescu: Anchetele in dosarul fraudelor la referendum, fasciste si primitive. Parlamentul sa cheme la ordine conducerea Parchetului General

Fara Autor | 15.08.2012

Pe aceeași temă

Redevenit extrem de activ pe blogul sau in ultimele zile, presedintele de onoare al PSD, Ion Iliescu, descrie anchetele procurorilor in cazul fraudelor la referendum drept "fasciste" si "de un primitivism feroce".

Totodata, fostul presedinte al Romaniei cere Parlamentului "sa cheme la ordine" conducerea Parchetului General pentru "abuzurile savarsite".

"Nu credeam ca, dupa Revolutia din Decembrie 1989, îmi va fi dat sa asist la asemenea manifestari de un primitivism feroce – haite de procurori care dau navala peste oameni in case, in mediul rural, pentru a-i chestiona dacă au fost la vot pentru Referendum. In ce lume trăim?!!! De unde au rasarit asemenea specimene, venite parca din grote primitive? Dar, mai ales, cine i-a trimis într-o asemenea misiune, de esenta fascista?" - se intreaba Ion Iliescu.

 

"Parlamentul, ca”organ reprezentativ suprem al poporului roman” – așa cum este definit de Constitutie – este dator sa intervină energic si sa cheme la ordine conducerea Parchetului General pentru abuzurile savarsite, sa o determine sa-si respecte atributele conferite de Constitutie!" - cere fostul presedinte al tarii pe blogul sau.

 

TAGS:

Opinii

RECOMANDAREA EDITORILOR

Bref

Media Culpa

Vis a Vis

Opinii

Redacția

Calea Victoriei 120, Sector 1, Bucuresti, Romania
Tel: +4021 3112208
Fax: +4021 3141776
Email: [email protected]

Revista 22 este editata de
Grupul pentru Dialog Social

Abonamente ediția tipărită

Abonamente interne cu
expediere prin poștă

45 lei pe 3 luni
80 lei pe 6 luni
150 lei pe 1 an

Abonamente interne cu
ridicare de la redacție

36 lei pe 3 luni
62 lei pe 6 luni
115 lei pe 1 an

Abonare la newsletter

© 2025 Revista 22