În atenţia Domnului Primar Gheorghe Ciuhandu

Fara Autor | 10.02.2010

Pe aceeași temă

 Stimate Domnule Primar,

Vă scriem în calitatea noastră de membri de onoare ai Societăţii Timişoara pentru a ne exprima uimirea în faţa hotărârii Consiliului Municipal Timişoara de a nu prelungi contractul de închiriere a sediului acestei organizaţii emblematice pentru oraşul pe care îl administraţi.

Societatea Timişoara nu este un o.n.g. oarecare, este chiar punctul de pornire al societăţii civile din România şi – prin Proclamaţia de la Timişoara, primul text din Europa de Est care stabileşte condiţiile necesare transformării unei dictaturi într-un stat de drept – un reper al istoriei noastre recente.

Cu speranţa că intervenţia noastră, şi a instituţiilor pe care le reprezentăm, va fi în măsură să determine o reconsiderare a hotărârii Consiliului Municipal în privinţa prelungirii contractului de închiriere pentru Societatea Timişoara şi că Dvs. personal, în virtutea ideilor şi principiilor care ne unesc veţi pleda pentru această reconsiderare, rămânem în aşteptarea răspunsului Dvs. şi
vă asigurăm de întreaga noastră stimă.

Ana Blandiana – preşedinte al Fundaţiei Academia Civică şi al Memorialului  Victimelor Comunismului şi al Rezistenţei, cetăţean de onoare al oraşului Timişoara

Radu Filipescu – preşedinte al Grupului pentru Dialog Social

Romulus Rusan – director al Centrului Internaţional de Studii asupra Comunismului

Ion Caramitru – preşedinte U.N.I.T.E.R., Director al Teatrului Naţional Bucureşti

TAGS:

Opinii

RECOMANDAREA EDITORILOR

Bref

Media Culpa

Vis a Vis

Opinii

Redacția

Calea Victoriei 120, Sector 1, Bucuresti, Romania
Tel: +4021 3112208
Fax: +4021 3141776
Email: [email protected]

Revista 22 este editata de
Grupul pentru Dialog Social

Abonamente ediția tipărită

Abonamente interne cu
expediere prin poștă

45 lei pe 3 luni
80 lei pe 6 luni
150 lei pe 1 an

Abonamente interne cu
ridicare de la redacție

36 lei pe 3 luni
62 lei pe 6 luni
115 lei pe 1 an

Abonare la newsletter

© 2026 Revista 22