Pe aceeași temă
Stimate Domnule Primar,
Vă scriem în calitatea noastră de membri de onoare ai Societăţii Timişoara pentru a ne exprima uimirea în faţa hotărârii Consiliului Municipal Timişoara de a nu prelungi contractul de închiriere a sediului acestei organizaţii emblematice pentru oraşul pe care îl administraţi.
Societatea Timişoara nu este un o.n.g. oarecare, este chiar punctul de pornire al societăţii civile din România şi – prin Proclamaţia de la Timişoara, primul text din Europa de Est care stabileşte condiţiile necesare transformării unei dictaturi într-un stat de drept – un reper al istoriei noastre recente.
Cu speranţa că intervenţia noastră, şi a instituţiilor pe care le reprezentăm, va fi în măsură să determine o reconsiderare a hotărârii Consiliului Municipal în privinţa prelungirii contractului de închiriere pentru Societatea Timişoara şi că Dvs. personal, în virtutea ideilor şi principiilor care ne unesc veţi pleda pentru această reconsiderare, rămânem în aşteptarea răspunsului Dvs. şi
vă asigurăm de întreaga noastră stimă.
Ana Blandiana – preşedinte al Fundaţiei Academia Civică şi al Memorialului Victimelor Comunismului şi al Rezistenţei, cetăţean de onoare al oraşului Timişoara
Radu Filipescu – preşedinte al Grupului pentru Dialog Social
Romulus Rusan – director al Centrului Internaţional de Studii asupra Comunismului
Ion Caramitru – preşedinte U.N.I.T.E.R., Director al Teatrului Naţional Bucureşti