Inalta Curte. Comisarul Berbeceanu rămâne în arest

Fara Autor | 31.10.2013

Pe aceeași temă

Traian Berbeceanu, fost şef al BCCO Alba Iulia, va fi cercetat în continuare în stare de arest preventiv, a hotărât Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie (ICCJ). Berbeceanu este acuzat de procurori că a sprijinit o grupare suspectată de evaziune fiscală cu produse petroliere. Decizia ICCJ este definitivă.

Traian Berbeceanu a fost dus, după finalizarea dezbaterilor de la instanţa supremă, la sediul DNA, unde a fost audiat în legătură cu afirmaţiile potrivit cărora dosarul lui este "fabricat". Acuzaţiile la adresa anchetatorilor săi apar într-o scrisoare ce îi este atribuită şi care a fost dată publicităţii după reţinerea sa.

Un raport realizat de procurorii DIICOT, despre comisarul-şef Traian Berbeceanu, fostul şef al BCCO Alba, relevă că acesta lipsea de la serviciu, întârzia cu sesizările către procurori şi îşi promova rudele şi poliţiştii loiali, scrie Evenimentul zilei.

Completul de judcată a fost format din judecătorii: Iulian Dragomir, Francisca Vasile şi Mirela-Sorina Popescu. "Poliţistul anului 2007" este acuzat că ar fi anunţat mai multe percheziţii.

Fostul şef al BCCO Alba Iulia a fost arestat preventiv în 24 octombrie, printr-o decizie luată de Curtea de Apel Alba Iulia, la propunerea procurorilor DIICOT.
TAGS:

Opinii

RECOMANDAREA EDITORILOR

Bref

Media Culpa

Vis a Vis

Opinii

Redacția

Calea Victoriei 120, Sector 1, Bucuresti, Romania
Tel: +4021 3112208
Fax: +4021 3141776
Email: [email protected]

Revista 22 este editata de
Grupul pentru Dialog Social

Abonamente ediția tipărită

Abonamente interne cu
expediere prin poștă

45 lei pe 3 luni
80 lei pe 6 luni
150 lei pe 1 an

Abonamente interne cu
ridicare de la redacție

36 lei pe 3 luni
62 lei pe 6 luni
115 lei pe 1 an

Abonare la newsletter

© 2026 Revista 22