Ion Iliescu, la douazeci de ani de la mineriada: Minerii meritau multumiri!

Fara Autor | 14.06.2010

Pe aceeași temă

La douazeci de ani de la Mineriada din 13-15 iunie 1990, fostul presedinteIon Iliescu inca mai crede ca "Piata Universitatii" a fost o inacceptabila oaza de "legionarism" si ca "minerii meritau multumiri!" Intr-un inteviu care va fi publicat de Adevarul, Ion Iliescu recunoaste ca filialele FSN din tara au sprijinit venirea minerilor la Bucuresti.




"Desigur. Nu puteau sa nu-i sprijine pe cei care veneau. Sigur ca da. Organele FSN au sarit in sprijinul lor. Nu stiu daca au pus trenuri la dispozitie. Indiferent cum au facut, era o situatie de emergenta si democratia era in pericol", a declarat Iliescu.




In plus, Ion Iliescu inca se mai rafuieste cu liderul taranist Corneliu Coposu, decedat de multi ani. "De ce n-a iesit domnul Coposu in fata lumii, la Revolutie, sa spuna: "Fratilor, eu sunt asta. Mergeti dupa mine!". Il asculta cineva pe Coposu atunci? Spune ca a fost si el la Televiziune. O fi fost. Imi reprosa ca ar fi vrut sa discute cu mine atunci. Pai ce sa discute cu mine? Cine eram eu?", spune fostul presedinte.




De asemenea, Iliescu critica "manipularile" unei "anumite parti a presei": "Caseta in care Diamandescu cere incendierea autobuzelor este o facatura. Nu fiti, draga, naivi. S-a demonstrat tehnic!".
TAGS:

Opinii

RECOMANDAREA EDITORILOR

Bref

Media Culpa

Vis a Vis

Opinii

Redacția

Calea Victoriei 120, Sector 1, Bucuresti, Romania
Tel: +4021 3112208
Fax: +4021 3141776
Email: [email protected]

Revista 22 este editata de
Grupul pentru Dialog Social

Abonamente ediția tipărită

Abonamente interne cu
expediere prin poștă

45 lei pe 3 luni
80 lei pe 6 luni
150 lei pe 1 an

Abonamente interne cu
ridicare de la redacție

36 lei pe 3 luni
62 lei pe 6 luni
115 lei pe 1 an

Abonare la newsletter

© 2026 Revista 22