Pe aceeași temă
Judecatorul Ionuţ Matei şi-a depus candidatura pentru funcţia vacantă de vicepreşedinte al ICCJ, potrivit unor surse judiciare citate de Evenimenul zilei. E singura candidatură depusă până în prezent şi luni este ultima zi de înscriere.
Pe 11 noiembrie 2013 secţia de judecatori a CSM va decide asupra propunerii către preşedintele Romaniei a candidatului. Dacă va fi numit vicepreşedinte el va conduce unul din cele două Complete de 5 Judecători. Celălalt complet este condus de preşedintele instituţiei, judecătoarea Livia Stanciu.
Completul Negru
Completul de trei judecători este format din Ioana Bogdan, Cristina Rotaru şi Ionuţ Matei, considerat "Completul Negru" de la Instanţa Supremă în urma pedepselor aspre pe care le dă. Ultima condamnare a fost chiar în cazul unei colege, fosta judecătoare Maria David, care a primit patru ani de închisoare pentru trafic de influenţă.
Tot acest complet a dat prima condamnare în dosarul "Trofeul Calităţii", în care fostul premier al României, Adrian Năstase, a primit doi ani de închisoare cu executare. În acest caz, decizia a fost strânsă, Ioana Bogdan şi Ionuţ Matei au fost pentru condamnare, iar Cristina Rotaru pentru achitare.
Ionuţ Matei şi Cristina Rotaru au făcut parte din completele care l-au condamnat pe fostul ministru ţărănist al Agriculturii, Ioan- Avram Mureşan, la şapte ani de închisoare pentru deturnare de fonduri.
Ionuţ Matei a dat condamnări şi în alte cazuri celebre de corupţie: fostul deputat PSD Mihai Sireţeanu, fostul deputat PDL Eugen Bădălan, fostul procuror- general adjunct al României Gabriela Ghiţă.
Dan Voiculescu a demisionat, de frică, din Parlament
Atunci când dosarul lui Dan Voiculescu a ajuns la acest complet, Dan Voiculescu şi.-a dat demisia din Parlament, iar procesul privatizării frauduloase a Institutului de Cercetări Alimentare s-a declinat la Tribunalul Bucureşti.
Ionuţ Matei a făcut parte din Completul de 5 judecători, condus de Livia Stanciu, care a decis condamnarea lui Gigi Becali, în dosarul schimburilor de terenuri cu MapN şi în dosarul "Valiza", şi cel al fostului senator PSD, Cătălin Voicu şi al fostului judecător Florin Costiniu.
De asemenea, Ionuţ Matei a făcut parte, alături de Ioana Bogdan şi Cristina Rotaru, din completul care l-a condmant la şase ani de închisoare pe liderul MISA, Gregorian Bivolaru. În timpul procesului, Ionuţ Matei, a anunţat că a primit o scrisoare, în care el şi familia sunt ameninţaţi.