Klaus Iohannis (PNL): Reducerea temporara a CAS, o electorata pentru mediu de afaceri

T.d. | 12.06.2014

Pe aceeași temă

Presedintele interimar al PNL, Klaus Iohannis, sustine ca reducerea temporara a contributiei la asigurarile sociale (CAS) este o “electorata” pentru mediu de afaceri, iar Victor Ponta “demonstreaza tuturor ca sigurul model economic pe care il utilizeaza este castigul electoral", informeaza Mediafax.

"Reamintim faptul că PNL s-a pronunţat ferm în favoarea reducerii poverii fiscale asupra muncii încă de la începutul anului 2013, care era de fapt, din punct de vedere economic, momentul optim de stimulare a mediului de afaceri prin reducerea CAS la angajator. Este îngrijorător faptul că Guvernul nu a reuşit să convingă FMI în privinţa reducerii CAS la angajator cu 5 puncte procentuale. După declaraţii de intenţie dintre cele mai optimiste, chiar asigurări certe pe care Victor Ponta le-a dat în repetate rânduri, că va convinge FMI în ceea ce priveşte reducerea poverii fiscale asupra muncii, amânarea evaluării acordului cu FMI este un eşec major pe care Victor Ponta şi Guvernul PSD trebuie să şi-l asume", se spune într-o declaraţie a lui Iohannis, remisă agenţiei Mediafax.

CITESTE SI: ESEC in negocierile Guvern-FMI: Troica NU ESTE DE ACORD cu reducerea CAS

Iohannis susţine că, faptul că "FMI nu a fost de acord cu reducerea CAS, demonstrează că Guvernul nu şi-a făcut temele, aşa cum a anunţat în Memorandumul semnat în februarie 2014".

"De fapt, Guvernul nu a adaptat «cadrul fiscal-bugetar» astfel încât reducerea CAS să devină sustenabilă şi în ochii organismelor financiare internaţionale", afirmă Iohannis şi conchide: "În aceste condiţii, decizia Guvernului reprezintă un semnal de alarmă pentru mediul de afaceri.".

CITESTE SI: Victor Ponta: Guvernul va trimite Parlamentului un proiect de lege pentru scaderea CAS cu 5% de la 1 octombrie. Reducerea CAS NU are acordul FMI

Contribuţiile de asigurări sociale vor fi reduse la angajator cu cinci puncte procentuale, dar de la 1 octombrie, cu un impact bugetar de 850 milioane lei, fără majorarea deficitului bugetar, a anunţat premierul Victor Ponta, precizând însă că măsura nu are acordul FMI, ci este asumată de Guvern.

El a precizat că măsura va fi introdusă printr-un proiect de lege pe care Guvernul îl va trimite săptămâna viitoare Parlamentului şi reprezintă o decizie pe care Guvernul şi-o asumă.

CITESTE SI: Modul ciudat in care a fost prezentata reducerea CAS ridica semne de intrebare privind sustenabilitatea: Ziariştilor li s-a luat microfonul din mână, iar sunetul boxelor a fost tăiat pentru a descuraja orice rebeliune - comentariu Mediafax

Întrebat însă dacă reducerea CAS din octombrie are acordul FMI, premierul a răspuns că nu există nici acord, nici dezacord, deoarece Fondul solicită doar respectarea ţintelor macroeconomice, iar când au fost tăiate salariile şi pensiile nu a existat nici atunci un acord al Fondului.

Premierul a asigurat că impactul reducerii CAS din octombrie va fi acoperit strict din încasări bugetare, mai arata sursa citata.

TAGS:

Opinii

RECOMANDAREA EDITORILOR

Bref

Media Culpa

Vis a Vis

Opinii

Redacția

Calea Victoriei 120, Sector 1, Bucuresti, Romania
Tel: +4021 3112208
Fax: +4021 3141776
Email: [email protected]

Revista 22 este editata de
Grupul pentru Dialog Social

Abonamente ediția tipărită

Abonamente interne cu
expediere prin poștă

45 lei pe 3 luni
80 lei pe 6 luni
150 lei pe 1 an

Abonamente interne cu
ridicare de la redacție

36 lei pe 3 luni
62 lei pe 6 luni
115 lei pe 1 an

Abonare la newsletter

© 2026 Revista 22