Mai mulţi spectatori au leşinat la o reprezentaţie SANGEROASA a piesei de teatru Titus Andronicus, de William Shakespeare

D.g. | 05.05.2014

Pe aceeași temă

O reprezentaţie "sângeroasă" a piesei de teatru "Titus Andronicus", de William Shakespeare, i-a făcut să leşine pe unii dintre spectatorii londonezi care au asistat weekendul trecut la premiera acestui spectacol, infomeaza Mediafax.

Noul spectacol, pus în scenă de Lucy Bailey, a şocat publicul şi atunci când a avut premiera mondială, în 2006, din cauza scenelor sale sângeroase şi violente, informează contactmusic.com.

Spectacolul a debutat weekendul trecut pe scena Teatrului Globe din Londra, iar unii dintre spectatorii prezenţi la premieră au acuzat probleme stomacale din cauza unor secvenţe îngrozitoare, inclusiv a uneia în care un personaj din spectacol aleargă pe scenă acoperit cu sânge, după ce i-au fost "tăiate" limba şi unul dintre braţe.

Alte două persoane au leşinat în timpul avanpremierelor de săptămâna trecută, iar alţi spectatori au părăsit sala în plin spectacol din cauza scenelor prea violente.

Pe site-ul companiei de producţie, spectatorii sunt avertizaţi în legătură cu faptul că acest spectacol este "grotesc de violent şi îndrăzneţ de experimental".

"Titus Andronicus" este o tragedie de William Shakespeare, ce a fost scrisă cel mai probabil între anii 1588 şi 1593. Se crede că "Titus Andronicus" este prima tragedie scrisă de Shakespeare, ca o încercare a acestuia de a rivaliza cu piesele contemporanilor săi, marcate de violenţă şi răzbunare, două teme extrem de populare în rândul publicului de teatru din secolul al XVI-lea.

Piesa descrie un ciclu de răzbunări care îl opune pe Titus, un general roman fictiv, şi rivala acestuia Tamora, regina goţilor. Este cea mai sângeroasă şi violentă operă scrisă de Shakespeare şi, totodată, una dintre piesele sale cel mai puţin respectate. Deşi a fost extrem de populară în perioada în care a fost scrisă, a ieşit din graţiile publicului în epoca victoriană, fiind considerată lipsită de gust din cauza violenţei sale grafice. Începând de la mijlocul secolului al XX-lea, reputaţia ei a început să se îmbunătăţească.

TAGS:

Opinii

RECOMANDAREA EDITORILOR

Bref

Media Culpa

Vis a Vis

Opinii

Redacția

Calea Victoriei 120, Sector 1, Bucuresti, Romania
Tel: +4021 3112208
Fax: +4021 3141776
Email: [email protected]

Revista 22 este editata de
Grupul pentru Dialog Social

Abonamente ediția tipărită

Abonamente interne cu
expediere prin poștă

45 lei pe 3 luni
80 lei pe 6 luni
150 lei pe 1 an

Abonamente interne cu
ridicare de la redacție

36 lei pe 3 luni
62 lei pe 6 luni
115 lei pe 1 an

Abonare la newsletter

© 2026 Revista 22