Pe aceeași temă
Înainte de a pleca la summitt-ul NATO din SUA, la care va fi prezent şi preşedintele Traian Băsescu, Andrei Marga, minstrul Afacerilor Eterne, a declarat că „Aşa cum este stabilit programul la această oră, vom pleca sâmbătă dimineaţă, cu o cursă specială. În acelaşi avion sunt mai mult de două locuri. Sunt locuri pentru toţi. Evident, oamenii pot să discute. Nu trebuie să ne ferim de discuţii şi de argumentele rivale, important este să vedem ce facem după ce ele sunt prezentate“.

Referitor la raporturile dintre preşedinţie şi ministerul pe care îl conduce, Marga a precizat că nu doreşte o „schimbare a regulilor“, arătând că, totuşi, Traian Băsescu „este un preşedinte care şi-a asumat explicit, şi trebuie respectat acest fapt, o culoare politică. Acest guvern vine cu o altă culoare politică. Dar nu România este cea care încearcă prima coabitarea. Înăuntrul acestei coabitări, sigur, este plasat şi MAE“.
Ministrul de Externe a declarat miercuri seară, prezent fiind la televiziunea Money Channel, că „pentru noi nu este o ţintă să reducem cumva din competenţele constituţionale ale preşedintelui. Aceasta este foarte clar! Pentru noi problema este să revenim la acest pluralism în elaborarea, conceperea, dacă vrem, aprobarea şi executarea politicii externe. Eu plec de la asumpţia că la nivelul ţării sunt oameni maturi şi fiecare înţelegem argumentarea celuilalt. Până la această oră, nu a fost disfuncţională relaţia, atunci când a fost vorba de tratarea unor dosare concrete. Dacă va fi, vom vedea, dar plec de la asumpţia că oamenii sunt maturi“.