Martin Schulz, preşedintele PE: Rezultatul referendumului din Scotia mă linişteşte. E bine să avem un Regat Unit într-o Europă Unită

P.c. | 19.09.2014

Pe aceeași temă

Martin Schulz, preşedintele Parlamentului European, s-a declarat "liniştit de rezultatul" referendumului din Scoţia. Întrebat dacă Scoţia ar putea fi un semnal pentru alte ţări, precum Spania sau Italia - unde existau temeri de contagiune în cazul aprobării independenţei -, Schulz a răspuns: "dacă ajungem acum în Scoţia la o autodeterminare culturală, economică rezonabilă (...) rămânând în Regatul Unit, atunci acest lucru ar putea deveni un model care poate contribui la satisfacerea altor regiuni", relateaza Mediafax.

 

"Mărturisesc: rezultatul mă linişteşte", a declarat germanul, întrebat despre respingerea indepedenţei Scoţiei în cadrul unui referendum istoric marcat de o participare masivă.

 

CITITI SI: Scotia RESPINGE ruperea de MAREA BRITANIE. Rezultate finale referendumului: 55 % NU, 45% DA

 

"Sunt mulţumit de rezultat (...) Cred că a fost un proces democratic naţional în Marea Britanie, unde referendumul a fost recunoscut de Guvernul de la Londra", a declarat el.

 

"Data viitoare când mă voi întâlni cu David Cameron îi voi spune că eu cred că este bine să avem un Regat Unit într-o Europă Unită", a continuat el.

 

TAGS:

Opinii

RECOMANDAREA EDITORILOR

Bref

Media Culpa

Vis a Vis

Opinii

Redacția

Calea Victoriei 120, Sector 1, Bucuresti, Romania
Tel: +4021 3112208
Fax: +4021 3141776
Email: [email protected]

Revista 22 este editata de
Grupul pentru Dialog Social

Abonamente ediția tipărită

Abonamente interne cu
expediere prin poștă

45 lei pe 3 luni
80 lei pe 6 luni
150 lei pe 1 an

Abonamente interne cu
ridicare de la redacție

36 lei pe 3 luni
62 lei pe 6 luni
115 lei pe 1 an

Abonare la newsletter

© 2026 Revista 22