Ministrul ucrainean al Justiţiei ameninţă cu instaurarea STARII DE URGENTA

D.g. | 27.01.2014

Pe aceeași temă

Ministrul ucrainean al Justiţiei Olena Lucaci i-a ameninţat luni pe manifestanţii care au ocupat sediul ministerului pe care îl conduce, aflat în centrul Kievului, că va cere instaurarea stării de urgenţă, informeaza Mediafax.

Lucaci, care participă la negocierile dintre opoziţie şi preşedintele Viktor Ianukovici, a declarat pentru televiziunea ucraineană că va cere ca negocierile să fie întrerupte în cazul în care clădirea nu este eliberată.

 

CITITI SI:  Ucraina, situatie tot mai grava: Politist ucis, Opozitia a respins functia de premier propusa de Ianukovici

 

Zeci de manifestanţi radicali au invadat duminică seara sediul ministerului, fără să li se opună rezistenţă. Ei au construit imediat după aceea o baridacă în jurul clădirii, din saci de zăpadă şi gunoaie, potrivit unui jurnalist AFP.

"Voi fi obligată să-i cer preşedintelui ucrainean să oprească discuţiile, dacă clădirea nu este eliberată imediat şi dacă negociatorilor nu li se dă o şansă să găsească o soluţie paşnică la conflict", a spus Lucaci.

Ea a declarat, de asemenea, că va cere Consiliului ucrainean pentru Securitate Naţională "să discute despre intaurarea stării de urgenţă".

Activişti radicali au spart ferestrele clădirii.

Lucaci a declarat că aceştia au provocat o inundaţie în interior, în contextul unor temperaturi glaciale, sediul transformându-se într-un "adevărat pationoar".

Potrivit agenţiei Interfax-Ukraine, fostul boxer şi lider al opoziţiei Vitali Kliciko, care participă la negocieri cu Ianukovici, a fost la faţa locului în noaptea de duminică spre luni şi le-a cerut protestatarilor să plece, însă fără rezultat.

Poliţia a lansat o anchetă penală.

Opoziţia este mobilizată în centrul Kievului, după refuzul preşedintelui, la sfârşitul lui noiembrie, de a semna un acord de liber-schimb cu UE, preferând o apropiere de Moscova.

Mişcarea de contestare s-a radicalizat în mod brusc săptămâna trecută, când s-au înregistrat adevărate scene de gherilă urbană care s-au soldat cu cel puţin trei morţi la Kiev şi extinzându-se, de asemenea, în ţară.

Pentru a pune capăt crizei, Ianukovici a propus o serie de concesii opoziţiei, inclusiv revizuirea Constituţiei şi intrarea opoziţiei în Guvern, însă liderii opoziţiei au reacţionat cu neîncredere şi şi-au exprimat hotărârea să continue "lupta" până la obţinerea organizării unui scrutin prezidenţial anticipat.

 

TAGS:

Opinii

RECOMANDAREA EDITORILOR

Bref

Media Culpa

Vis a Vis

Opinii

Redacția

Calea Victoriei 120, Sector 1, Bucuresti, Romania
Tel: +4021 3112208
Fax: +4021 3141776
Email: [email protected]

Revista 22 este editata de
Grupul pentru Dialog Social

Abonamente ediția tipărită

Abonamente interne cu
expediere prin poștă

45 lei pe 3 luni
80 lei pe 6 luni
150 lei pe 1 an

Abonamente interne cu
ridicare de la redacție

36 lei pe 3 luni
62 lei pe 6 luni
115 lei pe 1 an

Abonare la newsletter

© 2026 Revista 22