Mircea Cărtărescu: La ICR e o conducere care ne INTOARCE CU PATRU DECENII IN URMA. Plagiatul lui Ponta PATEAZA iremediabil fata culturii romanesti

Fara Autor | 20.03.2013

Pe aceeași temă

Scriitorul Mircea Cărtărescu explică pentru agenţia de ştiri AFP, citată de RFI, motivele pentru care a ales să nu participe la Salonul de Carte de la Paris. "E un protest, spune el, faţă de politica dusă la ICR de actualul director, Andrei Marga". Scriitorul sustine ca plagiatul lui Victor Ponta"va păta iremediabil faţa culturii româneşti" si ca "nimeni dintre scriitorii cu demnitate n-ar mai trebui să vină". Cartarescu face apel la oamenii de cultura sa dea dovada de "mai mult curaj si solidaritate" La rindul ei, Editura Polirom protesteaza public fata de insultele aduse de Andrei Marga scriitorului Filip Florian.

 

"La ICR a venit o conducere care ne întoarce cu patru decenii în urmă", afirmă Mircea Cărtărescu, potrivit AFP, citată de RFI. Scriitorul a adăugat că niciunul dintre scriitorii cu demnitate n-ar mai trebui să participe la Salonul de Carte.

"Absenţa mea de la Salonul Cărţii este înainte de toate un protest. Într-o Românie unde situaţia se degradează zi după zi, cultura trăieşte de asemenea momente dramatice", a mărturisit Mircea Cărtărescu.

Scriitorul lansează un atac şi la adresa premierului Ponta, al cărui plagiat "va păta iremediabil faţa culturii româneşti".

Cărtărescu e nemulţumit şi de prezenţa la Salonul de Carte a premierului român Victor Ponta, acuzat de plagiat de mai multe comisii universitare. "Acum, însă, când dincolo de povestea cu ICR-ul, se aude că va veni la Salon şi prim-ministrul Victor Ponta, cred că nu doar eu, ci nimeni dintre scriitorii cu demnitate n-ar mai trebui să vină. Căci culpa morală a acestui om care şi-a copiat lucrarea de doctorat de la alţii va păta iremediabil faţa culturii româneşti", consideră Mircea Cărtărescu.

Victor Ponta a anunţat că nu va participa la Salonul de Carte de la Paris. Ponta neagă că ar fi plagiat, aminteşte AFP, citată de RFI.

Cel mai tradus autor român contemporan, Mircea Cărtărescu acuză şi "războiul" contra intelectualilor. "Sunt tot atâtea argumente pentru a nu participa la Salonul de Carte de la Paris", potrivit AFP, citat de RFI.

Agenţia aminteşte că poetul şi romancierul de 56 de ani a scris, între altele, "Orbitor" şi "Aripa tatuată" şi figurează printre cei 27 de scriitori români invitaţi la Paris pentru cea de-a 33-a ediţie a Salonului de Carte, unde România este invitat de onoare.Scriitorul a obţinut în 2012 la Berlin premiul Haus der Kulturen der Welt pentru romanul "Orbitor".

 "S-a spus că statul român a cheltuit cu deplasările mele în străinătate şi traducerile din scrierile mele o sumă uriaşă din banii contribuabililor, am fost numit un agent de propagandă politică în străinătate, valoarea literaturii mele a fost pusă la îndoială, am fost şi sunt insultat în România, zilnic... În aceste condiţii, nu am cum să-mi îndeplinesc rolul de mesager al culturii româneşti în străinătate, căci tocmai acest rol mi s-a negat sistematic de actuala conducere a ICR", mai declară Cărtărescu, citat de RFI.

"În faţa acestor atacuri, toţi ar trebui să avem mai mult curaj", îndeamnă autorul "Orbitor".

"Mă adresez compatrioţilor mei şi mai ales oamenilor din cultură. Cred că nu ne-ar strica mai mult curaj şi mai multă solidaritate în faţa primitivismului şi amatorismului cultural. Altfel vom fi sufocaţi, cu toţii, de ele", conchide Mircea Cărtărescu în interviul pentru AFP, citat de RFI.

 

Editura Polirom protesteaza public

Editura Polirom, al cărei autor este Filip Florian, protestează public faţă de modul în care Institutul Cultural Român înţelege, în ultima vreme, să dialogheze cu scriitorii români.

În urma dreptului la replică semnat de Biroul de Presă al ICR publicat în aceeaşi zi pe site-ul revistei Observator cultural şi preluat de alte instituţii de presă, Editura Polirom consideră că “prin tonul reacţiei de presă, prin vehemenţa afirmaţiilor, se aduce atingere libertăţii de exprimare a scriitorului în spaţiul public, una egală cu a oricărui alt cetăţean român”.

Citeste si Andrei Marga despre Pleşu: Spune MINCIUNI sistematizate, vorbele lui sunt goale. ICR despre Filip Florian: Bate campii, un personaj de CARTON

Un ICR in DERAPAJ, cu RAFUIELI POLITICE si PERSONALE. Motivul refuzurilor lui Plesu, Djuvara, Liiceanu si Cartarescu de a participa la Salonul de Carte de la Paris

Mai mulţi alţi autori importanţi invitaţi la Paris, printre care şi scriitorul Andrei Pleşu, unul dintre cei mai respectaţi intelectuali din România, potrivit AFP, dar şi filosoful Gabriel Liiceanu au anunţat că nu se vor duce la Paris, tocmai pentru a se delimita de politica ICR.

Marţi, directorul ICR, Andrei Marga, a criticat dur doi autori români, unul dintre ei fiind Pleşu şi a explicat "pentru cei care au ales să nu răspundă invitaţiei franceze că ceilalţi autori prezenţi la Salon vor reprezenta într-o manieră convingătoare cultura românească".

 

TAGS:

Opinii

RECOMANDAREA EDITORILOR

Bref

Media Culpa

Vis a Vis

Opinii

Redacția

Calea Victoriei 120, Sector 1, Bucuresti, Romania
Tel: +4021 3112208
Fax: +4021 3141776
Email: [email protected]

Revista 22 este editata de
Grupul pentru Dialog Social

Abonamente ediția tipărită

Abonamente interne cu
expediere prin poștă

45 lei pe 3 luni
80 lei pe 6 luni
150 lei pe 1 an

Abonamente interne cu
ridicare de la redacție

36 lei pe 3 luni
62 lei pe 6 luni
115 lei pe 1 an

Abonare la newsletter

© 2026 Revista 22