NOUA CONSTITUŢIE - Oltean: Nu sunt de acord cu căsătoriile gay. Nu e vreo motivaţie pertinentă pentru legalizarea lor

Fara Autor | 17.06.2013

Pe aceeași temă

Vicepreşedintele PDL Ioan Oltean, desemnat în Comisia de revizuire a Constituţiei, nu este de acord cu căsătoriile gay, apreciind că nu există vreo motivaţie pertinentă pentru legalizarea acestora.

 Ioan Oltean crede că "este o chestiune extrem de delicată". El arată că, dacă în unele state europene se poate discuta despre "o practică, despre un obicei în privinţa aceasta, România este foarte departe de o asemenea stare de fapt şi de drept".

"Constituţia noastră şi legislaţia noastră este foarte clară în privinţa aceasta şi cred că pentru moment ea răspunde realităţilor din România, poziţiei pe care poporul român a avut-o de-a lungul timpului, faptului că este un popor credincios în proporţie de aproape 100%. De aceea, cred că legislaţia care astăzi reglementează libertatea de exprimare, libertatea de conduită este suficient de clară pentru a permite fiecărui cetăţean să aibă o manifestare în concordanţă cu tradiţia poporului român, cu obiceiurile şi în ultimă instanţă chiar cu propriile lui sentimente şi cu propria lui gândire", declară Oltean la RFI.

Ioan Oltean precizează că nu e de acord cu legalizarea căsătoriilor gay şi susţine că nu există motive pentru o eventuală legalizare a acestora: "Personal, nu, personal, nu. Cred că România în momentul acesta nu are nicio motivaţie pertinentă care să conducă spre o asemenea atitudine".

 Preşedintele Traian Băsescu a declarat duminică, la emisiunea "După 20 de ani" de la Pro TV, întrebat dacă este de acord cu căsătoriile gay, că "fiecare este liber să facă ce vrea cu viaţa lui" şi că, dacă vor să se căsătorească bărbat cu bărbat, femeie cu femeie, "este problema lor".

Şi europarlamentarul PDL Theodor Stolojan a declarat că nu are nimic împotriva căsătoriilor între persoane de acelaşi sex, estimând că se va ajunge şi în România la recunoaşterea cuplurilor gay, dar precizând că este creştin-ortodox, căsătorit, iar copiii săi sunt de asemenea căsătoriţi.

Comisia de revizuire a Constituţiei a revenit acum câteva zile asupra amendamentului votat anterior, prin care se definea în legea fundamentală căsătoria ca relaţie dintre "un bărbat şi o femeie", respingând amendamentul şi optând pentru menţinerea articolului respectiv în formă nemodificată, adică definind căsătoria ca fiind o relaţie între "soţi".


sursa: mediafax.ro

TAGS:

Opinii

RECOMANDAREA EDITORILOR

Bref

Media Culpa

Vis a Vis

Opinii

Redacția

Calea Victoriei 120, Sector 1, Bucuresti, Romania
Tel: +4021 3112208
Fax: +4021 3141776
Email: [email protected]

Revista 22 este editata de
Grupul pentru Dialog Social

Abonamente ediția tipărită

Abonamente interne cu
expediere prin poștă

45 lei pe 3 luni
80 lei pe 6 luni
150 lei pe 1 an

Abonamente interne cu
ridicare de la redacție

36 lei pe 3 luni
62 lei pe 6 luni
115 lei pe 1 an

Abonare la newsletter

© 2026 Revista 22