Nouriel Roubini: Zona euro se va destrama in 3-5 ani

Fara Autor | 12.01.2012

Pe aceeași temă

Economistul Nouriel Roubini considera ca zona euro se va destrama in 3-5 ani, din cauza datoriilor externe mari si a lipsei de competitivitate a unor state.

"Nu ma astept ca zona euro sa se rupa anul acesta, insa exista o probabilitate extrem de mare ca acest lucru sa se intample in urmatorii 3-5 ani", a precizat Roubini, citat de Economic Times.

Roubini considera ca, in urmatoarea perioada, cateva state vor fi nevoite sa paraseasca acest bloc.

"Daca va iesi o tara mica precum Grecia, acest lucru nu este atat de grav. Insa daca Italia si Spania vor renunta la moneda unica, atunci va urma o dezbintare a blocului", a afirmat economistul, precizand ca problemele Europei sunt extrem de grave.

"S-au facut cativa pasi mici in zona euro, care, insa, este in recesiune. Cele mai recente date demonstreaza ca problemele sectorului bancar si cele ale datoriei externe au afectat grav si tarile din centrul blocului", a continuat economistul.

Cresterea economica reprezinta singura salvare a Europei, mai sustine Roubini, insa masurile de austeritate si reformele nu sunt suficiente. In schimb, acestea afecteaza si mai mult statele respective.

TAGS:

Opinii

RECOMANDAREA EDITORILOR

Bref

Media Culpa

Vis a Vis

Opinii

Redacția

Calea Victoriei 120, Sector 1, Bucuresti, Romania
Tel: +4021 3112208
Fax: +4021 3141776
Email: [email protected]

Revista 22 este editata de
Grupul pentru Dialog Social

Abonamente ediția tipărită

Abonamente interne cu
expediere prin poștă

45 lei pe 3 luni
80 lei pe 6 luni
150 lei pe 1 an

Abonamente interne cu
ridicare de la redacție

36 lei pe 3 luni
62 lei pe 6 luni
115 lei pe 1 an

Abonare la newsletter

© 2025 Revista 22