Pe aceeași temă
"In fiecare tara, deciziile sunt luate de oameni politici responsabili. Cei care au luat decizia acum s-au facut ca i-au ascultat pe domnnul Vladescu si pe alti specialisti. Au luat o decizie in criza de isterie. Nimeni nu mai stie in aceasta tara ce masuri se vor lua. Avem un popor care sta si se uita la televizor si in fiecare zi aude altceva, ba ca li se taie pensia, ba salariul, ba ca se mareste TVA, iar deciziile pe care le iau acesti oameni se reflecta asupra lor", este de parere liderul PSD, Victor Ponta.
La randul sau, seful PNL, Crin Antonescu, considera ca pe viitor ar putea fi majorate si alte taxe si impozite.
"Intai de toate as remarca faptul ca, in prima sa declaratie, prim-ministrul vorbeste despre discutiile pe care le va avea cu partenerii sai americani, nicidecum cu partenerii romani, care suporta aceste incercari ale Guvernului. Ca masura reducerii pensiilor era neconstitutionala era un lucru deja spus. Se ajunge acolo unde ne temeam: la marirea, deocamdata, a TVA-ului", sustine liderul liberal.
Crin Antonescu considera ca majorarea TVA este o masura care nu rezolva nimic si care "loveste in sectorul privat, loveste consumul, il loveste pe consumator si pe producator". "Mai mult decat de a spune ca acest Guvern trebuie sa plece, ca daca se va mai face vreo motiune de cenzura sigur o vom vota, ce mai este de spus?", a conchis Antonescu.