Peste 60% dintre români consideră că țara este APARATA de calitatea de membru NATO si aproape 50% sustin CRESTEREA CHELTUIELILOR militare - sondaj INSCOP

D.g. | 22.05.2014

Pe aceeași temă

Peste 60% dintre români consideră că țara noastră este protejată în situația unui conflict în regiune de calitatea de membru NATO. De asemenea 49,3% sunt de acord cu creșterea cheltuielilor pentru Apărare, arată un sondaj INSCOP dat publicității joi.

Pe de altă parte, 25,5% dintre respondenți consideră că apartenența la NATO nu protejează România iar 14,3% nu au știut să răspundă sau nu au răspuns.

Sondajul mai relevă că, deși aproape jumătate dintre români sunt de acord cu creșterea bugetului Apărării, 33% nu sunt de acord. 17,4% din cei intervievați nu au răspuns sau nu au știut să răspundă. 

25,5% dintre respondenti se declara foarte îngrijorați și 32,4%, îngrijorați de conflictul dintre Ucraina și Rusia. Sunt puțin îngrijorați 24,7% dintre respondenți, în timp ce 11% nu sunt deloc îngrijorați. 0,8% spun că nu au auzit de conflict, în timp ce 1,6% nu știu sau nu răspund.

Sondajul fost realizat de Inscop la cererea cotidianului "Adevărul" în perioada 1-7 mai. Eroarea maximă admisă a datelor sondajului este de ą 3%, la un grad de încredere de 95%, eșantionul fiind de tip multistratificat, probabilistic.

Volumul eșantionului a fost de 1.056 persoane și este reprezentativ pentru populația României de 18 ani și peste 18 ani.

TAGS:

Opinii

RECOMANDAREA EDITORILOR

Bref

Media Culpa

Vis a Vis

Opinii

Redacția

Calea Victoriei 120, Sector 1, Bucuresti, Romania
Tel: +4021 3112208
Fax: +4021 3141776
Email: [email protected]

Revista 22 este editata de
Grupul pentru Dialog Social

Abonamente ediția tipărită

Abonamente interne cu
expediere prin poștă

45 lei pe 3 luni
80 lei pe 6 luni
150 lei pe 1 an

Abonamente interne cu
ridicare de la redacție

36 lei pe 3 luni
62 lei pe 6 luni
115 lei pe 1 an

Abonare la newsletter

© 2026 Revista 22