Poliţia şi SRI fac perchezitii în Bucureşti şi Maramureş: Sunt vizaţi mai mulţi functionari, acuzati că au obţinut ilegal contracte de achizitii publice. Printre ei, angajati ai Mi

Fara Autor | 26.09.2012

Pe aceeași temă

 

14 percheziţii au avut loc, miercuri dimineaţă, în Bucureşti şi Maramureş. Sunt vizaţi mai mulţi funcţionari publici care ar fi obţinut ilegal contracte de achiziţii publice în valoare de peste 2,2 milioane de euro, potrivit unui comunicat de presă al Poliţiei Române, preluat de Romanialibera.ro.

Printre acestia se numara mai mulţi angajaţi ai Ministerului Culturii, vizaţi într-o anchetă de amploare a Poliţiei.

Ei sunt bănuiţi că au facilitat obţinerea în mod ilegal a unor contracte de achiziţii publice în valoare de peste 2,2 milioane de euro, potrivit Realitatea.net.

Una din firmele favorizate îi aparţine fratelui senatorului PDL Gheorghe Bîrlea, membru al Comisiei de Cultură din Senat.


Există 13 mandate de aducere, iar 9 persoane sunt cercetate în acest dosar. Acuzaţiile ce li se aduc sunt de abuz în serviciu contra intereselor statului şi instigare la abuz în serviciu.

"Sunt căutate persoane suspectate că au obţinut ilegal contracte de achiziţii publice în valoare de peste 2,2 milioane de euro. La această oră, Poliţia Capitalei - Serviciul de Investigare a Fraudelor, cu sprijinul de specialitate al Serviciului Român de Informaţii, pune în executare 14 autorizaţii de percheziţie şi 13 mandate de aducere, în Bucureşti şi în judeţul Maramureş.

Percheziţiile au fost dispuse în urma cercetărilor efectuate de ofiţerii de investigare a fraudelor de la Poliţia Capitalei, într-un dosar penal ce priveşte săvârşirea infracţiunilor de abuz în serviciu contra intereselor publice - în formă continuată şi instigare la abuz în serviciu contra intereselor publice - în formă continuată. În cadrul acestui dosar sunt cercetaţi 9 suspecţi. În fapt, o parte din persoanele cercetate au obţinut contracte de achiziţii publice în valoare de peste 2,2 milioane de euro, fără a fi respectate prevederile legale", se arată în comunicat.

Contractele au fost obţinute cu sprijinul unor funcţionari care lucrează într-o instituţie publică, în perioada august - septembrie 2012.

Este implicat şi Institutul Naţional al Patrimoniului din cadrul Ministerului Culturii. Descinderi au loc şi acolo.

Acţiunea poliţiştilor bucureşteni este coordonată de Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 4 şi este sprijinită de Inspectoratul Judeţean de Poliţie Maramureş.

TAGS:

Opinii

RECOMANDAREA EDITORILOR

Bref

Media Culpa

Vis a Vis

Opinii

Redacția

Calea Victoriei 120, Sector 1, Bucuresti, Romania
Tel: +4021 3112208
Fax: +4021 3141776
Email: [email protected]

Revista 22 este editata de
Grupul pentru Dialog Social

Abonamente ediția tipărită

Abonamente interne cu
expediere prin poștă

45 lei pe 3 luni
80 lei pe 6 luni
150 lei pe 1 an

Abonamente interne cu
ridicare de la redacție

36 lei pe 3 luni
62 lei pe 6 luni
115 lei pe 1 an

Abonare la newsletter

© 2026 Revista 22