Pe aceeași temă
Marea Britanie va avea “mult de pierdut daca va intoarce spatele Europei”, considera premierul Frantei, Manuel Valls. Oficialul atrage atentia ca o eventuala iesire a Londrei din UE va dauna in special districtului financiar, supranumitul “City” din capitala Marii Britanii, potrivit Romania Libera.
"Cunosc termenele anunţate în următorii ani privind exprimarea cetăţenilor în legătură cu destinul şi viitorul. O spun seren şi sincer: Franţa vrea ca Marea Britanie să rămână în Uniunea Europeană", a spus Manuel Valls.
"Europa are nevoie de reforme pentru simplificarea, transparentizarea acţiunilor politice, pentru apropierea între popoare şi pentru acoperirea acestui vid democratic", a admis Valls.
"Dar britanicii nu trebuie să abandoneze nava europeană, ci trebuie să contribuie pentru a menţine Europa ca un continent de referinţă, un continent care să aibă putere din punct de vedere economic, industrial, tehnologic, ştiinţific, diplomatic şi militar", a insistat premierul Franţei.
Premierul Marii Britanii, David Cameron, pledeaza pentru organizarea în 2017 a unui referendum privind apartenenţa ţării la Uniunea Europeană.