Protocolul USL: Liste separate la europarlamentare pe program comun al Uniunii, echipă mixtă la prezidenţiale

Fara Autor | 03.06.2013

Pe aceeași temă

Preşedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat luni că în protocolul USL va fi prevăzută candidatura pe liste separate la europarlamentare dar cu un program comun al candidaţilor, precum şi constituirea unei echipe pentru prezidenţiale care să pună la punct proiectul candidatului USL.

Liderul PNL a afirmat că în protocolul USL va fi clarificat regimul participării la alegerile europarlamentare, unde formaţiunile parte a alianţei vor merge pe liste separate, dar va exista un program comun.

"La europarlamentare vom candida fiecare dintre partide pe propriile sale liste, ceea ce însă nu va exclude o declaraţie comună, un angajament comun, un program comun ale europarlamentarilor noştri, un program de acţiune în Parlamentul European în interesul României şi în convergenţă cu proiectul de ţară şi cu programul de guvernare al USL", a declarat Antonescu, după şedinţa USL.

În ceea ce priveşte alegerile prezidenţiale, liderul PNL a precizat că este menţinut angajamentul unui candidat comun al USL, fiind adăugată prevederea pentru constituirea unei "echipe mixte a USL" care să pună la punct "proiectul prezidenţial".

"Asta nu înseamnă doar o pregătire de campanie, alegerile sunt abia peste un an şi jumătate, asta însemnând construirea unui proiect care să fie coerent, convergent şi cu programele de guvernare şi cu toate obiectivele de ţară pe care USL le-a angajat în faţa alegătorilor", a mai spus Antonescu.

CITITI SI Ponta: E important să avem un cod de conduită în USL. Nu trebuie să mai apară sincope

sursa: mediafax.ro
 

TAGS:

Opinii

RECOMANDAREA EDITORILOR

Bref

Media Culpa

Vis a Vis

Opinii

Redacția

Calea Victoriei 120, Sector 1, Bucuresti, Romania
Tel: +4021 3112208
Fax: +4021 3141776
Email: [email protected]

Revista 22 este editata de
Grupul pentru Dialog Social

Abonamente ediția tipărită

Abonamente interne cu
expediere prin poștă

45 lei pe 3 luni
80 lei pe 6 luni
150 lei pe 1 an

Abonamente interne cu
ridicare de la redacție

36 lei pe 3 luni
62 lei pe 6 luni
115 lei pe 1 an

Abonare la newsletter

© 2026 Revista 22